Świat nauki (archiwalne artykuły)

Amerykańska sonda MESSENGER przeleciała 14 stycznia koło Merkurego, planety znajdującej się najbliżej Słońca. To pierwszy przelot w pobliżu tej planety od prawie 33 lat.
Rok Pauliński, czyli obchody jubileuszu 700-lecia zakonu paulinów, rozpoczęły się 15 stycznia na Jasnej Górze w Częstochowie i we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie.
Komisja Europejska chce, by Polska zwiększyła wykorzystanie odnawialnych źródeł energii z obecnych 7 do 15 proc. w roku 2020 - dowiedziała się PAP z dwóch niezależnych źródeł w Brukseli.
Rafy koralowe na Karaibach przechodzą poważne zmiany wskutek zwiększania się populacji ludzi w tym rejonie - alarmuje autor publikacji w najnowszym numerze "Proceedings of the Royal Society of London, B".
W Peru odkryte zostały pozostałości inkaskiej warowni Manco Pata, która mogła być częścią umocnień twierdzy Paititi - zaginionego miasta-państwa z czasów przed utworzeniem państwa Inków - donosi serwis internetowy San Francisco Sentinel.
W styczniu na amerykańskim rynku pojawią się nowe telewizory Sony - ich grubość jest porównywalna do trzech kart kredytowych położonych jedna na drugiej. Odbiorniki takie zaprezentowano na targach elektroniki w Las Vegas.
NASA ogłosiła nowy termin startu promu kosmicznego Atlantis na 7 lutego. Atlantis ma dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną europejski moduł Columbus.
Przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce do 2025 roku wymaga przygotowania do eksploatacji nowych złóż węgla brunatnego i budowy przy nich elektrowni - ocenili specjaliści.
Szwajcaria stara się wyhodować komercyjną odmianę szarotek, licząc na sprzedaż całych bukietów tych alpejskich kwiatków, które są jednym z symboli kraju.
Na wyspach archipelagu Tonga naukowcy zlokalizowali pozostałości osady rybackiej sprzed 2900 lat - najstarszego siedliska ludzkiego w całej Polinezji - donosi serwis internetowy Manawatu Evening Standard.
Znaleziony na Syberii młody mamut - zamarznięty niemal tak, jak padł około 37,5 tys. lat temu - jest badany w Japonii. Jego analizy mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego jego gatunek wymarł, i rzucić światło na zmiany klimatu - czytamy na stronach "Discovery News".
W ostatniej dekadzie Antarktyda Zachodnia i Półwysep Antarktyczny coraz szybciej tracą lód - wynika z obserwacji naukowców brytyjskich, opublikowanych w piśmie "Nature Geoscience".
Pozbawiona oczu w trakcie ewolucji ryba może mieć potomstwo, które znów widzi - wynika z doniesień w styczniowym numerze pisma "Current Biology".
W okolicach dawnej stolicy Bułgarii Weliko Tyrnowo w północnej części kraju archeolodzy odkryli najstarszy grób na Bałkanach - poinformowała w niedzielę prywatna agencja Bgnes.
Na najwyższą górę świata - Mount Everest weszło w sumie ponad tysiąc himalaistów. Prawie dwustu zapłaciło za to życiem. Obecnie górę tę zdobywają nie tylko doświadczeni wspinacze, ale też amatorzy, znajdujący się pod opieką wyspecjalizowanych ekip i płacący za to dziesiątki tysięcy dolarów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności