Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wśród odkrytych w Brazylii 14 nowych gatunków zwierząt jest beznoga jaszczurka oraz mały dzięcioł - informuje serwis "Eurek Alert".
Archeolodzy odkryli w południowej Anglii pozostałości rzymskiego umocnionego wału z darni sprzed blisko 2000 lat, zbudowanego na brzegu rzeki Medway - donosi serwis internetowy Kent Online.
Pomimo braku plam słonecznych i minimum aktywności nasze Słońce nadal jest w stanie popisywać się całkiem solidnymi wybuchami - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.
1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata, upamiętniające strajk robotników w Chicago z 1 maja 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję.
Pokazowe doświadczenia stanowią jeden z filarów dobrego kształcenia w zakresie fizyki na każdym poziomie nauczania. Twórców takich demonstracji, od ucznia gimnazjum do profesora uniwersytetu, Polskie Towarzystwo Fizyczne (PTF) zaprasza do ogólnopolskiego konkursu dla demonstratorów amatorów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dnia 30 czerwca.
Owady roślinożerne, żerujące w korzeniach roślin, przesyłają sygnały chemiczne przez łodygę do owadów, które żerują na liściach - o badaniach holenderskich naukowców informuje serwis "AlphaGalileo".
Zespół archeologów prowadzący wykopaliska w ruinach starożytnego miasta w południowym Iranie odkrył płaskorzeźbę noszącą wyraźne ślady wpływów hellenistycznych - donosi serwis internetowy Mehr News.
Rosnący w Szwecji świerk jest najstarszym żyjącym drzewem na Ziemi - informuje serwis National Geographic. Odkryty w Szwecji świerk jest na pierwszy rzut oka niepozorny - mierzy cztery metry wysokości. Jak się jednak okazało, jest najstarszym znanym drzewem na Ziemi.
Kilka tysięcy najcenniejszych zabytków kultury i historii Polski zgromadzono w powstającym w Licheniu (Wielkopolska) muzeum. Dobiegają końca prace przygotowawcze przed udostępnieniem kolekcji zwiedzającym.
Za 69 dni Neapolowi i jego okolicom grozi katastrofa sanitarna w związku z kryzysem, spowodowanym przez tony niewywożonych śmieci - alarmuje "La Repubblica".
Nietoperze okazały się pomocne w rekultywacji lasów tropikalnych, ponieważ roznoszą nasiona wielu gatunków roślin. Naukowcy niemieccy postanowili instalować na zdewastowanych obszarach leśnych sztuczne grzędy dla nietoperzy - informuje serwis AlphaGalileo.
Nowe fragmenty Wielkiego Muru zostały odkryte w północno-zachodnich Chinach przez zespół naukowców, dokonujący przeglądu tej starożytnej budowli - donosi serwis internetowy People's Daily.
W auli Kazimierza Lepszego Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego odbyło się spotkanie pracowników Instytutu UŚ z przedstawicielami władz wojewódzkich, samorządowych oraz instytucji gospodarczych i przemysłowych. Fizycy UŚ postanowili zacieśnić współpracę z zakładami przemysłowymi oraz różnego rodzaju instytucjami oraz zaprezentować im swoje możliwości i oczekiwania.
Dziewięciolatek i jego dziadek przeżyli przygodę życia. Szukając armatnich kul na polu niedaleko szwedzkiego miasta Lund odkryli skarb monet. Wykopali łącznie 4600 srebrnych numizmatów. Kolejne 2400 znaleźli archeolodzy wyposażeni w wykrywacze metalu. Źródło: blogbox.com.pl
Opierając się na obecnie dostępnych wynikach obserwacyjnych i przewidywaniach teoretycznych naukowcy zakładają, że - w znacznym oczywiście uproszczeniu - ewolucja dużych galaktyk, takich jak i nasz własny galaktyczny dom, Droga Mleczna, przebiegała i przebiega dalej w następujący sposób: niewielkie zagęszczenia w pierwotnej “zupie” materii powodowały, iż skupiska te nabierały masy, co prowadziło z kolei do powstawania pierwszych gwiazd, zgrupowanych w ograniczonej przestrzennie strukturze. Źródło: blogbox.com.pl
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności