
Mangusty, zamiast psów, mogą wykrywać miny, o ile mają do pomocy robota. Na ten nietypowy pomysł wpadła grupa naukowców z Uniwersytetu Moratuwa na Sri Lance kierowana przez prof. Thrishanthę Nanayakkara.

Bułgarscy archeolodzy odkryli kolejne cztery posągi i inne przedmioty w świątyni frygijskiej bogini Cybele nad Morzem Czarnym - donosi serwis internetowy Novinite.

Złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie uczczono 63. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. W czwartkowych uroczystościach wzięli udział m.in. kombatanci oraz przedstawiciele władz państwowych.

Dzięki poznaniu genomu australijskiego dziobaka można będzie lepiej zapobiegać ludzkim chorobom - informuje "Nature".

Ułożone, jedna za drugą, seria miniaturowych elektrod zamocowanych na polimidowej elastycznej płytce, pozwala na płynne przemieszczanie kropli wody, z dość dużą prędkością po tak sfabrykowanej plastikowej powierzchni.

Młode ptaki, zanim nauczą się śpiewać, wydają dźwięki będące odpowiednikiem dziecięcego gaworzenia - informują naukowcy na łamach najnowszego wydania tygodnika "Science".

Archeolodzy odkryli w Tajlandii unikalne przybory gospodarskie i wyroby garncarskie sprzed 4000 lat w dużej górskiej jaskini - donosi serwis internetowy Thai News Agency.

Zsyntetyzowano nowy związek, kompleks rutenu, który zastosowany jako element "uwrażliwiający", zwiększa wydajność paneli słonecznych.

Dinozaury były bliżej spokrewnione z kurami niż z jaszczurkami - dowodzą naukowcy na łamach najnowszego "Science". Wyniki ich badań oparte są na analizie tkanki miękkiej pochodzącej z nogi tyranozaura.

Przez długie lata Rosjanie utrzymywali, że w latach 60-tych nie ścigali się z Amerykanami o pierwszeństwo w lądowaniu człowieka na Księżycu. Tezę tę narzucili skutecznie całemu światu i przez wiele lat była ona niemal powszechnie powtarzana w światowych mediach przez zagranicznych polityków, dziennikarzy i naukowców.

Księżyc jest podobno winien wielu rzeczy - nie pozwala co poniektórym spać w czasie pełni, znacznie wzrasta wtedy też przestępczość i ilość notowanych wypadków. Źródło:
blogbox.com.pl

O celach i przebiegu strajku studentów Uniwersytetu Gdańskiego w maju 1988 r. dyskutowali w poniedziałek w Gdańsku liderzy tego protestu sprzed 20 lat - obecny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski.

Nietoperze emitują więcej decybeli niż koncert muzyki rockowej - piszą naukowcy na łamach "Public Library of Science One". Swoje wnioski opierają na badaniach jedenastu gatunków nietoperzy zamieszkujących tropikalne lasy Panamy.

Bezcenne starożytne klejnoty i kamienie ozdobne w biżuterii sprzed 2200 lat zostały odkryte przez archeologów w południowym Iranie - donosi serwis internetowy Press TV.

Odkryto drugi po FTO wariant genu zwiększający ryzyko otyłości i oporności na insulinę u ludzi. Dwie prace na ten temat opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics"