Świat nauki (archiwalne artykuły)

Karłowaty hominid sprzed 18 tys. lat, którego szczątki odnaleziono na indonezyjskiej wyspie Flores, poruszał się dość niezgrabnie, podnosząc wysoko nogi. Jego chód kojarzy się ze sposobem chodzenia klauna - mówili naukowcy na spotkaniu American Association of Physical Anthropologists w Stanach Zjednoczonych.
Wewnętrzny Układ Słoneczny, wobec silnego wpływu grawitacyjnego Jowisza, nie jest tak stabilny jak na początku myśleliśmy - informują dwa nowe artykuły opublikowane na łamach czasopism "Icarus" oraz "Astrophysical Journal".
29 kwietnia 1923 roku z udziałem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Sikorskiego odbyło się w Gdyni uroczyste otwarcie "Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków".
Do końca roku będą wyznaczone wszystkie obszary chronione Natura 2000 w Polsce. Ich lista zostanie przekazana Komisji Europejskiej - poinformował na konferencji minister środowiska Maciej Nowicki.
Starożytne rzymskie schody z białego marmuru, wiodące prawdopodobnie do nieznanej wcześniej dużej budowli, zostały odkryte w Rzymie - donosi serwis internetowy ANSA Italy.
Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedry Astronomii Akademii Pedagogicznej w Krakowie mają udział w ważnym odkryciu naukowym. W ramach badań prowadzonych w międzynarodowym zespole naukowym, odkryto układ z dwoma bardzo masywnymi czarnymi dziurami.
Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystrzelono w nocy z soboty na niedzielę drugiego satelitę wchodzącego w skład europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, mającego stać się konkurencją dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS). Źródło: Wprost24.pl
Jordan Guelde, 23 letni student z Ameryki stworzył koncepcję robota, który za zadanie ma pomaganie nam przy radzeniu sobie z pożarami obejmującymi duże obszary leśne, które co roku nękają wiele krajów na świecie. Źródło: blogbox.com.pl
Tak, tak, kosmiczny teleskop Hubble’a, niepostrzeżenie krążąc hen wysoko nad naszymi głowami, właśnie dożył swej pełnoletności! Już 18 lat teleskop przesyła astronomom i szerszej nierzadko publice (w przypadku co bardziej spektakularnych okazów oczywiście) doskonałe, przepiękne zdjęcia, których z Ziemi nigdy nie moglibyśmy zarejestrować ze względu na atmosferę, deformującą światło. Źródło: blogbox.com.pl
Neandertalczycy, bliscy kuzyni człowieka współczesnego, wymarli 30 tys. lat temu z niewyjaśnionych powodów. Po 30 tysiącach lat przemówili na nowo, dzięki komputerowemu syntezatorowi głosu - poinformowali badacze amerykańscy podczas spotkania American Association of Physical Anthropologists, które odbyło się 11 kwietnia w Stanach Zjednoczonych.
Parlament Europejski niemal jednogłośnie zatwierdził w środę rozporządzenie, które pozwoli na rozpoczęcie budowy, kosztem 3,4 mld euro, europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.
Południowokoreańska służba celna poinformowała o planach wykorzystywania sklonowanych psów do wykrywania narkotyków.
Podlascy ekolodzy i leśnicy spierają się o to, czy słusznie na terenie rezerwatu przyrody w Puszczy Knyszyńskiej (Podlaskie) wycięto prawie 200 stuletnich dębów zaatakowanych przez szkodnika - chrząszcza opiętka dwuplamkowego.
Pierwsze malowidła olejne na świecie znajdowały się w jaskiniach w pobliżu słynnych zniszczonych posągów Buddy w Afganistanie - informuje serwis BBC, powołując się na odkrycia naukowców.
Skłonność ludzi do zaśmiecania swego środowiska jest bezgraniczna - ze względu na to, że zamieszkuję w pobliżu sporych lasów, nie muszę zbyt daleko się ruszać, by na własne oczy stwierdzić, jakie to ciekawe rzeczy można znaleźć wśród drzew. Źródło: blogbox
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności