
Karłowaty hominid sprzed 18 tys. lat, którego szczątki odnaleziono na indonezyjskiej wyspie Flores, poruszał się dość niezgrabnie, podnosząc wysoko nogi. Jego chód kojarzy się ze sposobem chodzenia klauna - mówili naukowcy na spotkaniu American Association of Physical Anthropologists w Stanach Zjednoczonych.

Wewnętrzny Układ Słoneczny, wobec silnego wpływu grawitacyjnego Jowisza, nie jest tak stabilny jak na początku myśleliśmy - informują dwa nowe artykuły opublikowane na łamach czasopism "Icarus" oraz "Astrophysical Journal".

29 kwietnia 1923 roku z udziałem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Sikorskiego odbyło się w Gdyni uroczyste otwarcie "Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków".

Do końca roku będą wyznaczone wszystkie obszary chronione Natura 2000 w Polsce. Ich lista zostanie przekazana Komisji Europejskiej - poinformował na konferencji minister środowiska Maciej Nowicki.

Starożytne rzymskie schody z białego marmuru, wiodące prawdopodobnie do nieznanej wcześniej dużej budowli, zostały odkryte w Rzymie - donosi serwis internetowy ANSA Italy.

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedry Astronomii Akademii Pedagogicznej w Krakowie mają udział w ważnym odkryciu naukowym. W ramach badań prowadzonych w międzynarodowym zespole naukowym, odkryto układ z dwoma bardzo masywnymi czarnymi dziurami.

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystrzelono w nocy z soboty na niedzielę drugiego satelitę wchodzącego w skład europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, mającego stać się konkurencją dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS). Źródło:
Wprost24.pl

Jordan Guelde, 23 letni student z Ameryki stworzył koncepcję robota, który za zadanie ma pomaganie nam przy radzeniu sobie z pożarami obejmującymi duże obszary leśne, które co roku nękają wiele krajów na świecie. Źródło:
blogbox.com.pl

Tak, tak, kosmiczny teleskop Hubble’a, niepostrzeżenie krążąc hen wysoko nad naszymi głowami, właśnie dożył swej pełnoletności! Już 18 lat teleskop przesyła astronomom i szerszej nierzadko publice (w przypadku co bardziej spektakularnych okazów oczywiście) doskonałe, przepiękne zdjęcia, których z Ziemi nigdy nie moglibyśmy zarejestrować ze względu na atmosferę, deformującą światło. Źródło:
blogbox.com.pl

Neandertalczycy, bliscy kuzyni człowieka współczesnego, wymarli 30 tys. lat temu z niewyjaśnionych powodów. Po 30 tysiącach lat przemówili na nowo, dzięki komputerowemu syntezatorowi głosu - poinformowali badacze amerykańscy podczas spotkania American Association of Physical Anthropologists, które odbyło się 11 kwietnia w Stanach Zjednoczonych.

Parlament Europejski niemal jednogłośnie zatwierdził w środę rozporządzenie, które pozwoli na rozpoczęcie budowy, kosztem 3,4 mld euro, europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Południowokoreańska służba celna poinformowała o planach wykorzystywania sklonowanych psów do wykrywania narkotyków.

Podlascy ekolodzy i leśnicy spierają się o to, czy słusznie na terenie rezerwatu przyrody w Puszczy Knyszyńskiej (Podlaskie) wycięto prawie 200 stuletnich dębów zaatakowanych przez szkodnika - chrząszcza opiętka dwuplamkowego.

Pierwsze malowidła olejne na świecie znajdowały się w jaskiniach w pobliżu słynnych zniszczonych posągów Buddy w Afganistanie - informuje serwis BBC, powołując się na odkrycia naukowców.

Skłonność ludzi do zaśmiecania swego środowiska jest bezgraniczna - ze względu na to, że zamieszkuję w pobliżu sporych lasów, nie muszę zbyt daleko się ruszać, by na własne oczy stwierdzić, jakie to ciekawe rzeczy można znaleźć wśród drzew. Źródło:
blogbox