Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pierwszy od czasu rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku nowy rosyjski samolot pasażerski Superjet-100 rozpoczął próby w locie - poinformowała produkująca go firma Suchoj.
Na duńskiej wyspie Mors odnaleziono fragment szkieletu papugi sprzed 55 mln lat. Odkrycie może świadczyć o tym, że papugi wyewoluowały na półkuli północnej - informuje serwis naukowy AlphaGalileo.
Chiny wystrzeliły na orbitę satelitę meteorologicznego, który ma dostarczyć bardziej dokładne prognozy pogody w trakcie letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie i na czas odbudowy terenów zniszczonych w trzęsieniu ziemi w Syczuanie.
Przy pomocy nowych technik biologii molekularnej naukowcy z USA odkryli geny niezbędne dla przeżycia komórek nowotworowych - donosi najnowszy numer tygodnika "Nature". Odkrycie to ma szanse pomóc w opracowaniu nowej terapii antynowotworowej.
Wobec coraz większych kontrowersji, jakie budzą biopaliwa, zostały one wycofane z użytku przez flamandzkie przedsiębiorstwo transportu publicznego De Lijn w północnej części Belgii - podał belgijski dziennik "De Morgen".
Olejek z lebiodki pospolitej (Origanum vulgare), lepiej znanej jako przyprawa oregano, dorównuje syntetycznym pestycydom pod względem skuteczności działania na szkodniki niszczące ziarno - informuje "Journal of The Science of Food and Agriculture".
Archeolodzy rozpoczynają w Walii poszukiwania wytwórni siekier z epoki brązu sprzed 4000 lat - donosi serwis internetowy BBC News.
Polska i Litwa wydadzą wspólny uzupełniający podręcznik do historii dla dzieci i młodzieży w obu krajach - przewiduje protokół podpisany w czwartek w Wilnie.
Mutacje w genie o nazwie FIGLA mogą być przyczyną przedwczesnej menopauzy - wykazali naukowcy z USA i Chin. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "American Journal of Human Genetics".
Norweski koncern energetyczny StatoilHydro zapowiedział budowę pierwszej na świecie pływającej elektrowni wiatrowej. Ma ona rozpocząć pracę jesienią 2009 r.
Nowa klasyfikacja jaszczurek które potrafią biegać po suficie może mieć znaczenie zarówno dla środowiska, jak i rozwoju technologii - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Rzymska kamienna płyta dziękczynna z III w. n.e. została odkryta podczas wykopalisk w Bułgarii - donosi serwis internetowy News Bulgaria. Odkrycia dokonano podczas prac prowadzonych na stanowisku w mieście Hisar, w środkowo-wschodniej części kraju.
26 maja o godz. 01.54 polskiego czasu na Marsie wylądował lądownik Phoenix, którego zadaniem będzie dokładne zbadanie lodu arktycznego w okolicy bieguna północnego w poszukiwaniu śladów życia. Misja ta może przynieść przełom w dalszych badaniach Czerwonej Planety, ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy życie mogło rozwinąć się także poza Ziemią.
Neandertalczycy mieli duże usta i potrafili szeroko rozwierać szczęki - informują naukowcy w oparciu o najnowsze analizy biomechaniki czaszek tych wymarłych krewniaków człowieka. O badaniach informuje serwis National Geographic.
Za kilka dni do pojazdów od dawna eksplorujących powierzchnię Marsa dołączy kolejny. Będzie to amerykański lądownik Mars Phoenix Lander.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności