
Naukowcy z uniwersytetów Melbourne i Teksasu twierdzą, że osiągnęli przełom w eksperymentalnych badaniach genetycznych. Pobrali oni DNA tasmańskiego tygrysa, gatunku wymarłego przed 70 laty, reaktywowali i wprowadzili do organizmu myszy.

Diabłu tasmańskiemu, występującemu jedynie na Tasmanii mięsożernemu torbaczowi, grozi wyginięcie, ze względu na nękający ten gatunek zakaźny rak pyska - powiadomiły lokalne władze.

Sławnym czarnym truflom z Perigord zagraża wyginięcie z powodu inwazji chińskiej odmiany grzyba. Aromatyczne trufle z Perigord (Tuber melanosporum) osiągają cenę od 600 do 800 euro za kilogram - droższe sa tylko białe trufle z Piemontu. Słyną nie tylko ze smaku i zapachu, są także uważane za afrodyzjak

Archeologiczne prace wykopaliskowe prowadzone w południowo-wschodniej Irlandii w związku z budową drogi doprowadziły do odkrycia pozostałości jednej z głównych osad handlowych Wikingów z IX w. - donosi serwis internetowy BBC News.

Skamieniałe morskie stworzenia, pokryte małymi diamentami powstałymi najwyraźniej w wyniku upadku meteorytu, który stał się przyczyną zagłady dinozaurów, odkryli naukowcy z Londynu.

Podczas zakończonej właśnie międzynarodowej kampanii obserwacji Obiektów Bliskich Ziemi, prowadzonej przez amerykański Astronomical Research Institute, uczniowie z polskich szkół dokonali skutecznej weryfikacji orbit dwóch planetoid uważanych dotychczas za obiekty potencjalnie zagrażające Ziemi oraz odkryli jedną nową asteroidę. O wynikach kampanii informuje portal Astronomia.pl.

Białko o nazwie DARP-32 uczestniczy w mechanizmie powstawania łaknienia i uzależnienia. Myszy z mutacją genu kodującego to białko mają mniejszy apetyt i wykazują mniejszą tendencję do uzależniania się od narkotyków - donoszą na łamach pisma "Nature" naukowcy z Francji.

Począwszy od 1970 roku populacje dzikich zwierząt na całym świecie zmniejszyły się nawet o około 25-30 procent - alarmuje Zoological Society of London w raporcie "Living Planet Index".

Archeolodzy odkryli cmentarz z czasów rzymskich oraz szczątki i przedmioty z innych czasów na stanowisku w zachodniej Anglii - donosi serwis internetowy Hereford Times. Odkrycia dokonano na stanowisku w Stretton Grandison w hrabstwie Hereford, na trasie budowy linii wodociągowej pomiędzy miejscowościami Lyde i Ledbury.

Burze piaskowe to fenomenalne zjawiska, choć jeśli jesteśmy w ich pobliżu lub nie daj Boże w samym środku z pewnością nikomu nie ma do śmiechu. Źródło:
blogbox.com.pl

W latach 70. i 80. w W.Brytanii zaobserwowano setki niezidentyfikowanych obiektów latających, słynnych UFO - przyznał brytyjski resort obrony. Nie ma jednak dowodów na to, by Ziemię odwiedzili przybysze z kosmosu.

Sesję naukową, koncert i mszę św. zaplanowano w ramach obchodów 60. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w Poznaniu. Żołnierz podziemia, organizator ruchu oporu w Auschwitz został skazany na karę śmierci i stracony w 1948 roku przez komunistyczne władze.

Wariant genu odpowiedzialnego za transport glukozy do wnętrza komórek wpływa na preferencje ludzi do jedzenia słodyczy - zaobserwowali naukowcy z Kanady. Artykuł na ten temat zamieściło pismo "Physiological Genomics".

Rząd Australii zapowiedział, że wznowi wybijanie 400 kangurów szarych, zawieszone w kwietniu po protestach grup ekologicznych, do których przyłączył się Paul McCartney.

Szwedzcy ornitolodzy zaobserwowali, że jedną ze skalistych wysepek przy bałtyckich wybrzeżach ich kraju zamieszkuje najstarszy w Szwecji ptak liczący sobie 42 lata i 10 miesięcy. Stwierdzono to na podstawie obrączki, którą nałożono mu na nogę 7 lipca 1965 r.