Świat nauki (archiwalne artykuły)

Muszki, które przebywają w towarzystwie młodszych owadów, żyją nawet dwa razy dłużej niż ich izolowani krewniacy - zaobserwowali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
W północnym Izraelu odkryta została jaskinia, zawierająca znaczną ilość prehistorycznych krzemiennych narzędzi i kości zwierząt różnych wymarłych gatunków, które od dawna nie występują na obszarze kraju - informuje serwis internetowy izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Przezroczysty głośnik, rozprzestrzeniający dźwięk w promieniu 30 stopni, wypuściła na japoński rynek firma Sony. Urządzenie o nazwie "Sountina" (połączenie angielskich słów: "sound" (dźwięk) i "fountain" (fontanna) może być używane w dużych salach, np. hotelowych lobby lub salach weselnych. Głośnik ma kształt rury o długości ok. 1 metra i grubości ok. 10 cm.
Na Półwyspie Arabskim po raz pierwszy odkryto odciski stóp dinozaurów - informuje międzynarodowy zespół badaczy na łamach pisma "Public Library of Science ONE". Odkrycia dokonano w Jemenie.
Załoga wahadłowca Discovery, który w sobotę wyruszy z 14-dniową misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), otrzymała zadanie specjalne: dostarczyć części zapasowe do jedynej kosmicznej toalety, której awaria od tygodnia daje się we znaki przebywającym na stacji astronautom.
Gen ERG, który w niektórych zaburzeniach zaangażowany jest między innymi w rozwój białaczek i złośliwego nowotworu kości, mięsaka Ewinga stanowi niezbędny czynnik dla prawidłowego funkcjonowania komórek macierzystych krwi.
Najtańsza energia, to ta, która nie została zużyta - mówił w Sejmie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, informując o bezpieczeństwie energetycznym i dywersyfikacji źródeł energii.
Choć wydaje się to śmieszne, naukowcy całkiem na serio opracowali urządzenie o charakterze laboratorium na chipie, które pozwala na unieruchomienie na kilka minut nicienia Caenorhabditis elegans. Stworzenia te są wykorzystywane jako modele organizmów żywych, do bardzo ważnych badań przebiegu procesów biologicznych oraz różnych chorób, między innymi choroby Parkinsona - pisze "Lab on a Chip".
Archeolodzy odkryli w pobliżu Jerozolimy kamieniołom z czasów panowania Heroda I Wielkiego, z którego wydobywano budulec do wznoszenia murów okalających Świątynię Jerozolimską - donosi serwis internetowy The Jerusalem Post.
Dzięki nanotechnologii powstała nowa metoda pozwalająca na elektrochemiczne określenie ostrości sosów chilli, przez co producenci będą mogli bardziej precyzyjnie ocenić wyrazistość tego typu produktów - donosi "The Analyst".
Minęło 10 lat od momentu ujrzenia pierwszego światła przez Very Large Telescope. W ciągu tego czasu VLT stało się zespołem czterech ośmiometrowych teleskopów.
U zdrowych osób jeden z wariantów genu AKT1 powoduje upośledzenie funkcji poznawczych i struktury mózgu podobne do tych obserwowanych u chorych na schizofrenię - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Clinical Investigation".
Nietoperze wydają się ludziom cichutkimi stworzonkami, ale to tylko złudzenie. Tak naprawdę wydawane przez nie dźwięki mogą mieć większe natężenie niż hałas podczas koncertu rockowego - podaje "National Geografic".
Archeolodzy odkryli w południowej Holandii pozostałości dużej osady z epoki brązu - donosi serwis internetowy M&C.com. Odkrycia dokonano podczas archeologicznych prac wykopaliskowych, prowadzonych przed rozpoczęciem budowy węzła drogowego w Ekkersrijt, na północ od Eindhoven.
Brak strategii i jasnego rządowego programu to najpoważniejsze bariery rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce - mówiła w czasie panelowej dyskusji Danuta Jabłońska, szefowa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podczas Dni Technik Satelitarnych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności