Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcom udało się poznać genom palmy oleistej, stanowiącej jedną z kluczowych roślin uprawnych na świecie.
Nowy materiał zbudowany z węglanu magnezu, dotychczas uważany za niemożliwy do wytworzenia, stworzono na Uppsala University – informuje Science Daily. Materiał wykazuje rekordowe właściwości chłonące wodę i może rozpocząć rewolucję w wielu dziedzinach życia.
Specjalne kombinezony opracowane przez australijskich naukowców mają chronić nurków i surferów przed atakami rekinów. Nowe stroje sprawiają, że pływacy stają dla ”niewidzialni” dla drapieżników lub odstraszają je - pisze „Guardian”.
Jak wyleczyć złośliwy nowotwór mózgu? Dlaczego dwie komórki tego samego organizmu, choć mają identyczny zestaw genów, mogą mieć różny kształt i pełnić odmienne funkcje? Odpowiedzi na podobne pytania poszukują naukowcy z nowej Pracowni Neurobiologii Molekularnej Instytutu Nenckiego.
Odkryta właśnie nowa postać węgla ma osobliwą budowę i nietypowe właściwości fizyczne - informuje pismo „Nature Chemistry”. Nowy materiał nazwano „rażąco wypaczonym nanografenem”.
W Centrum Chorób Serca w Zabrzu zostanie wkrótce przeszczepione nowej generacji sztuczne serce o nazwie Carmat Heart – poinformował PAP szef ośrodka prof. Marian Zembala. Po raz pierwszy wykorzystano w nim naturalne tkanki wykonane z osierdzia wołowego.
Naukowcom udało się znaleźć nową, bardziej dokładną metodę mierzenia czasu – informuje BBC Science News. Nowy zegar atomowy oparty na sieci optycznej jest trzy razy dokładniejszy niż inne zegary atomowe – myli się tylko o jedną sekundę na trzysta milionów lat.
Zespół archeologów odkrył w południowej Ukrainie szczątki ofiar najazdu dokonanego około 2300 temu na grecką kolonię na Krymie – informuje serwis internetowy EurekAlert.
Do pierwszych zderzeń pozostałości gigantycznych gwiazd, o masach sięgających 200-300 mas Słońca może dojść dopiero za wiele miliardów lat - uważają astrofizycy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW).
Pracujący w Chile teleskop Gemini South został wyposażony w nowy instrument optyki adaptywnej, który stosuje aż pięć laserowych gwiazd porównania. Obserwatorium Gemini opublikowało siedem pierwszych zdjęć wykonanych w nowej technice.
Odległą galaktykę, która pochłania gaz ze swojego otoczenia zaobserwował międzynarodowy zespół astronomów. To najmocniejszy jak dotąd dowód obserwacyjny wskazujący, że wzrost rozmiarów galaktyk odbywa się poprzez pochłanianie otaczającej je materii.
Japońscy naukowcy po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium trójwymiarowy fragment ludzkiej wątroby – informuje „Nature”. Pismo twierdzi, że w przyszłości podobnie będzie można hodować również inne narządy człowieka.
Już wkrótce w zasięgu naszych możliwości znajdzie się transplantacja ludzkiej głowy. Tak twierdzi włoski neurochirurg dr Sergio Canavero.
Korzystanie z węgla byłoby bezpieczniejsze i ekologiczne, gdyby udało się zmienić go pod ziemią w gaz, który na powierzchni posłużyłby do produkcji energii. Jesienią tego roku w katowickiej kopalni Wieczorek naukowcy sprawdzą, czy jest to możliwe na większą skalę.
W weekend w Stanach Zjednoczonych i Danii odbyła się światowa premiera trójwymiarowego filmu dokumentalnego „Hidden Universe 3D”, pokazującego wielkie teleskopy naziemne i trójwymiarowe struktury w kosmosie – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności