Świat nauki (archiwalne artykuły)

W pobliżu zbiorników ze skażoną wodą na terenie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I odkryto wyciek silnie radioaktywnej wody. Szacuje się, że wyciekło nawet ok. 300 ton cieczy - poinformował we wtorek operator elektrowni firma TEPCO.
Archeolodzy odkryli w środkowej Bułgarii wykutą w skale starożytną płaskorzeźbę poświęconą Zeusowi – informuje serwis internetowy Novinite.
Amerykańska agencja NASA zdecydowała o wysłaniu w kosmos misji, której celem będzie sprawdzenie, jakie są możliwości pozyskiwania surowców występujących na asteroidach - informuje na swoich stronach agencja.
Lód w Arktyce coraz słabiej odbija słoneczne światło, przez co coraz szybciej topnieje - informują naukowcy w "Nature Climate Change".
Nową hipotezę tłumaczącą powstanie ponad 600 „dwuwarstwowych” kraterów na Marsie wysunęli naukowcy z amerykańskiego Brown University. Być może w momencie uderzenia powierzchnia była pokryta grubą warstwą lodu.
Internetowa rewolucja w gospodarce trwa i nic nie wskazuje na to, aby miała się zakończyć. Przeciwnie - w czasach narastającego spowolnienia, biznesy oparte o handel w sieci kwitną. Ich gwałtowny rozwój spowodował wzrost zapotrzebowania na specjalistów od e commerce.
Międzynarodowy zespół astronomów prowadzący obserwacje za pomocą japońskiego teleskopu Subaru na Hawajach wykonał bezpośrednie zdjęcie planety w pobliżu gwiazdy podobnej do Słońca – poinformowała NASA.
Amerykańska agencja kosmiczna bardzo poważnie podchodzi do badań Marsa. Dzisiaj mija rok od lądowania na Czerwonej Planecie łazika Curiosity, który nadal prowadzi badania, a NASA już szykuje do lotu kolejną misję o nazwie MAVEN.
W ciągu ostatnich 65 mln lat klimat nie zmieniał się tak szybko jak obecnie – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
Podczas wykopalisk w ruinach starożytnego miasta Sagalassos w Turcji archeolodzy odkryli kamienną kolumnę z I w. p.n.e. – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Kolby chemiczne i nieporęczne chemostaty do hodowania bakterii mają szansę wkrótce trafić do lamusa. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie jako pierwsi na świecie skonstruowali układ mikroprzepływowy pozwalający kontrolować łączenie, transport i dzielenie mikrokropel. Od teraz w jednym układzie można prowadzić jednocześnie setki różnych hodowli bakterii, co przyspieszy m.in. prace badawcze nad nowymi antybiotykami.
Niewątpliwą atrakcją sierpniowego nieba będzie rój Perseidów. Wystąpią także dobre warunki do podziwiania dwóch jasnych planetoid.
Niemieccy naukowcy zatrzymali światło na rekordowo długi czas, wynoszący jedną minutę – informuje New Scientist. Światło poruszające się z normalną szybkością w tym czasie pokonałoby osiemnaście milionów kilometrów.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali nanoszony na skórę czujnik, wskazujący poziom zmęczenia na podstawie analizy chemicznej potu - informuje „New Scientist”.
Do ośrodka NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt (Maryland, USA) została wysłana kamera podczerwona dla następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, którym będzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności