
Eksplozja kambryjska, czyli nagłe pojawienie różnorodnych skamieniałości w zapisie kopalnym sprzed pół miliarda lat, było zagadką już dla XIX-wiecznych biologów. Zjawisko to opisali naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

Próbnik międzyplanetarny Voyager 1 jako pierwszy stworzony przez człowieka obiekt opuścił Układ Słoneczny - poinformowała w czwartek amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Osobom jadającym ostre chińskie potrawy znane jest charakterystyczne uczucie odrętwienia i mrowienia ust wywoływane przez pieprz syczuański. Badacze już wiedzą, że dzieje się tak, bo pobudza on receptory reagujące na lekki dotyk.

Zmiana klimatu, a nie człowiek, była głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyginięcia mamutów włochatych. Świadczą o tym analizy DNA, na podstawie których można prześledzić wahania w liczebności tych ssaków.

W sobotę rano polskiego czasu amerykańska kosmiczna sonda LADEE została wystrzelona w kosmos. Jej celem jest badanie Księżyca – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Projekt kosztował 280 milionów dolarów.

Archeolodzy poinformowali o wynikach badań grobu z wczesnej epoki brązu odkrytego na stanowisku w północnej Szkocji – informuje serwis internetowy Past Horizons.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zawęziła listę możliwych miejsc dla lądowania na Marsie automatycznej sondy InSight, które ma nastąpić we wrześniu 2016 roku. Teraz będzie je dokładnie fotografować z orbity.

Żył 230 mln lat temu, ważył pół tony i mierzył około trzy metry – olbrzymi prehistoryczny płaz zamieszkiwał okolice dzisiejszego Krasiejowa na Opolszczyźnie.

Jubileusz 80 rocznicy rozpoczęcia badań pozostałości przedhistorycznego grodziska obchodzić będzie wkrótce Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). Niezwykłe odkrycie nie tylko przyczyniło się do gwałtownego rozwoju polskiej archeologii, ale także wykorzystywane było do bieżącej polityki.

Naukowcy analizujący dane z amerykańskiego instrumentu, który pracował na indyjskiej sondzie Chandrayaan-1, znaleźli na powierzchni Księżyca ślady wody pochodzącej z wnętrza naturalnego satelity Ziemi – informuje John Hopkins Applied Physics Laboratory w USA.

Międzynarodowy zespół astronomów zidentyfikował i zbadał najstarszą znaną bliźniaczkę Słońca, odległą od nas o 250 lat świetlnych. Co więcej, może ona posiadać planetę typu ziemskiego. O odkryciu poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), którego teleskop posłużył do badań.

Bogato wyposażone pochówki znaleźli archeolodzy w czasie wykopalisk w Burdągu w woj. warmińsko-mazurskim. Tylko w jednym z nich znajdowały się m.in. srebrny napierśnik, pieczołowicie zdobione elementy pasa, kolia szklanych paciorków, srebrne fibule.

Nie żyje profesor John Mainstone, który nadzorował najdłuższy trwający nieprzerwanie eksperyment na świecie: tak zwany eksperyment kropli smoły – informuje portal Phys.org. Eksperyment był nadzorowany przez zmarłego naukowca od ponad pół wieku.

Astronomowie prowadzący obserwacje za pomocą sieci radioteleskopów ALMA uzyskali szczegółowy obraz strumieni materii poruszających się od nowo narodzonej gwiazdy – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Zaprojektowanie prostej, taniej i bezpiecznej dwuosobowej misji na Marsa, to wyzwanie dla młodych inżynierów z całego świata. Misja ma wyruszyć w styczniu 2018 r., a zgłoszenia można przesyłać do 15 marca 2014 roku. Na najlepszy zespół czeka 10 tys. dolarów.