Świat nauki (archiwalne artykuły)

Japońskim naukowcom udało się sklonować mysz korzystając z kropli mysiej krwi - informuje pismo „Biology of Reproduction”.
Niedobór snu, często towarzyszący zaburzeniom lękowym, może odgrywać kluczowa rolę w rozwoju lęku antycypacyjnego tj. wywoływanego przez samo myślenie o sytuacjach, które mogą przydarzyć się w przyszłości - informuje "Journal of Neuroscience".
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało o odkryciu układu składającego się być może nawet z siedmiu planet, w tym trzech w strefie umożliwiającej występowanie na planetach wody w stanie ciekłym. Odległość do układu to zaledwie 22 lata świetlne.
W okolicach 27 czerwca swoje maksimum osiągnie ciekawy rój Bootydów czerwcowych - informują strony WWW International Meteor Organization (IMO).
Grzyby mogą posłużyć do produkcji materiałów izolacyjnych dla budownictwa – informuje „New Scientist”.
Dzięki szczególnym właściwościom białka obecnego w mięśniach, foki i wieloryby mogą przebywać pod wodą dziesiątki minut- informuje „Science”.
Archeolodzy odkryli w południowo-wschodniej Serbii trzy groby wojowników sprzed 2500 lat, zawierające kompletne szkielety i uzbrojenie – informuje serwis internetowy ANSAmed.
Satelita Proba-V po raz pierwszy na świecie odebrał słabe sygnały śledzenia lotu samolotu z systemu ADS-B, udowadniając, że jest możliwe monitorowanie lotu statków powietrznych z orbity okołoziemskiej - pochwaliła się Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Zespół naukowców z USA, Francji i Izraela zaprezentował filmową mapę ruchów w pobliskim Wszechświecie - poinformował Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego.
Zespół amerykańskich i japońskich naukowców analizujący dane z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter wskazuje, że lekkie materiały, takie jak tworzywa sztuczne, mogą stanowić wystarczająco efektywną ochronę dla astronautów przed szkodliwym promieniowaniem.
Herschel Teleskop Kosmiczny przez ostatnie cztery lata badał chłodne obiekty Wszechświata, w tym komety w zakresie mikrofalowym umożliwiającym między innymi dokonanie ocen proporcji deuteru do wodoru obecnych w tych obiektach. Uzyskane proporcje dla komet mocno zachwiały naszymi dotychczasowymi przekonaniami o miejscach powstania i ewolucji dynamicznej tych ciał.
Przy okazji 10. rocznicy trwania misji sondy Mars Express, jej właścicielka – Europejska Agencja Kosmiczna – zaprezentowała nową globalną mapę Marsa.
Astronomowie uzyskali obraz obszaru wokół młodej gwiazdy stanowiący pułapkę na pył, w którym może on bezpiecznie zwiększać swoje rozmiary, aż do stworzenia komet. O wynikach poinformowały Europejskie Obserwatorium Południowe oraz czasopismo „Science”.
Podczas wykopalisk prowadzonych w samym sercu stolicy Francji archeolodzy natrafili na fundamenty kościoła z XVII wieku oraz groby średniowieczne z ludzkimi szczątkami - podała agencja AFP. Naukowcy poszukują śladów fortecy z czasów galijskich.
Co najmniej jedna na 13 osób ma stopy lepiej niż inni przystosowane do wspinania się na drzewa – informuje „New Scientist”.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności