
Torba z narzędziami, zgubiona w kosmosie przez amerykańską astronautkę, krąży wokół naszej planety i można ją z Ziemi zobaczyć.

Medalem im. Ignacego Adamczewskiego za zasługi w popularyzacji wiedzy fizycznej uhonorowany został prof. Andrzej Januszajtis, pierwszy dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, wybitny nauczyciel akademicki oraz pasjonat i znawca historii Gdańska.

Warszawa (PAP) - Okazuje się, że rekordzistami w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery i magazynowaniu go w tkankach roślinnych nie są drzewa o rozłożystych koronach, a zwykłe zarośla, na terenach popularnie określanych bagnami, zwłaszcza tych, zalewanych okresowo przez morską wodę - informuje "Environmental Science & Technology".

"Zły" cholesterol (LDL), znany ze swej roli w rozwoju miażdżycy, naczyń hamuje spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie - zaobserwowali naukowcy ze Szwecji. Informację na ten temat podaje pismo "PLoS ONE".

Przypadająca w tym roku w czwartek rocznica śmierci Adama Mickiewicza zbiegła się z zakończeniem międzynarodowej konferencji mickiewiczowskiej w Stambule, zorganizowanej pod hasłem "Mickiewicz - Turcja - Europa".

W porcie w Gdyni czeka na odprawę ponad 70 bloków skalnych z rytami wykonanymi przed 6-8 tysiącami lat. Pochodzące z Sudanu fragmenty skał sprowadziło do Polski gdańskie Muzeum Archeologiczne (MA).

W Etiopii odkryto znakomicie zachowane kości miednicy należące do kobiety z gatunku Homo erectus, żyjącej 1.2 mln lat temu. Badania wykazały, że budowa anatomiczna miednicy umożliwiała jej rodzenie dzieci o stosunkowo dużej objętości czaszki - informują naukowcy na łamach najnowszego "Science".

Wenus i Jowisz, dwie najjaśniejsze planety, świecą teraz obok siebie na wieczornym niebie. Wieczorem 1 grudnia dołączy do nich jeszcze Księżyc, który zakryje Wenus - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Dzięki badaniom z całą pewnością stwierdzimy, jakich obrażeń doznał generał Władysław Sikorski i jaki był mechanizm jego zgonu.

Wykłady, prezentacje zakładów doświadczalnych, wizyty w laboratoriach, prezentacje kół naukowych złożą się na Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który odbędzie się 29 listopada w gmachu Wydziału przy ulicy Hożej w Warszawie.

Jadowite ropuchy zagrażają krokodylom w Australii - poinformowali we wtorek eksperci. Ropucha aga (Bufo Marinus), nazywana też kururu i żabą talerzową, została sprowadzona w 1935 roku do Australii jako broń biologiczna przeciwko szkodnikom upraw trzciny cukrowej.

Po ostatecznym wyjaśnieniu miejsca pochówku wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika i identyfikacji jego szczątków, wkrótce rozpoczną się we Fromborku poszukiwania pavimentum, czyli miejsca, z którego astronom obserwował niebo.

"Uważa się, iż stosowanie biopaliw zahamuje efekt cieplarniany poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Lecz biopaliwa szybko stają się jedną z głównych przyczyn wyniszczania lasów na naszej planecie w wyniku masowego wycinania ich pod uprawę kukurydzy czy soi.

„Nie wolno izolować się z nauką, stawać jej na piedestale. Ona musi mieć charakter otwarty. Dlatego wszystkim badaniom, które prowadzimy, towarzyszy nurt edukacyjny. Każdy może przyjść, zadać nam setki głupich pytać, samemu dotknąć wiedzy.

W Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie we wtorek po południu, po trwających ok. 40 minut zabiegach, otwarto trumnę ze szczątkami gen. Władysława Sikorskiego.