
4 grudnia 1978 roku w Montrealu zmarł gen. Tadeusz Kasprzycki, działacz Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, dowódca 1. Kompanii Kadrowej Legionów Polskich, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej, w II Rzeczpospolitej minister spraw wojskowych.

Badania anatomiczne dowodzą, że ludzie epoki kamiennej rzucali ciężkimi "pociskami", takimi jak włócznie czy kamienie. W ten sposób mogli zyskać przewagę nad swoimi krewniakami, neandertalczykami i doprowadzić do ich wyginięcia - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Journal of Human Evolution".

Przyjazne organizmowi bakterie jelitowe spokrewnionych osób są do siebie podobne pod względem genetycznym - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Polska jest gotowa do przyjęcia zobowiązania jakim jest redukcja emisji CO2 o 20 proc. w 2020 r. i możemy sprostać temu wyzwaniu - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po inauguracji konferencji ONZ na temat zmian klimatu (COP 14) w Poznaniu.

Morski ślimak nagoskrzelny Elysia chlorotica jest wegetarianinem doskonałym, bo przyswaja sobie geny roślin, które zjada - informuje "New Scientist".

Na Węgrzech podczas prac ziemnych przy budowie biurowca odkryte zostały pozostałości osady i cmentarzysko Scytów - donosi węgierski serwis internetowy Caboodle.

W listopadzie liczba polskich komet okrytych w projekcie "SOHO Sungrazing Comets" urosła do 40. Najnowsze obiekty odnaleźli miłośnicy astronomii - Arkadiusza Kubczaka z Piotrkowa Trybunalskiego i Eryk Banach z miejscowości Krapkowice koło Opola.

Nowy model roju Leonidów, uwzględniający już tegoroczne obserwacje, wskazuje, że w listopadzie 2009 roku może nas czekać aktywność sięgająca nawet 500 meteorów na godzinę - informują listy dyskusyjne International Meteor Organization (IMO).

Naukowcy z ośrodka Helmholtz w Monachium odkryli, że za przemianę materii, a więc także szybkość, z jaką spalamy pożywienie, odpowiadają cztery geny - pisze w piątek agencja Reutera.

Dodatkowy koszt stosowania węgla w gospodarce to 354 mld euro rocznie - wynika z raportu organizacji ekologicznej Greenpeace, zaprezentowanego w czwartek na konferencji.

Nowy gatunek delfina udało się dzięki badaniom genetycznym odkryć w wodach południowej Australii - informuje "New Scientist". Zespół Luciany Moeller z Macquarie University w Sydney badał populację delfinów, uważaną za pospolite delfiny butelkonose.

Zespół peruwiańskich i niemieckich archeologów odkrył w Peru pozostałości ludzkiej osady sprzed 5500 lat - donosi serwis internetowy Latin American Herald Tribune.

Archeolodzy odkryli w środkowej Grecji pozostałości rolniczej osady sprzed 6500 lat - donosi agencja Associated Press. Odkrycia pozostałości z epoki neolitu dokonano w pobliżu wioski Vassili w regionie Tesalia, w odległości 280 kilometrów na północ od Aten.

Chociaż zjawisko rezonansu magnetycznego wykorzystuje się w medycynie i fizyce od dziesięcioleci, dopiero teraz w pełni wyjaśniono zasady działania skanerów.

Fragment szkieletu tygrysa szablozębnego został przypadkowo wydobyty z dna morskiego przez trawler prowadzący połowy na Morzu Północnym - informuje serwis BBC.