
Ekolodzy z organizacji Fauna and Flora International (FFI) znaleźli w północno-zachodnim Wietnamie nowe stado małp znajdujących się na liście gatunków skrajnie zagrożonych wyginięciem.

Istnieją nie tylko choroby odzwierzęce u ludzi, ale i "odczłowiecze" u zwierząt: badania w Ugandzie dowiodły, że tamtejsze goryle zarażają się od ludzi bakteriami coli.

Peruwiańscy archeolodzy odkryli w grobowcu w okolicach Machu Picchu inkaską mumię i 25 ceremonialnych artefaktów - donosi agencja Associated Press.

Dzięki metylacji naszego DNA wspomnienia mogą trwać przez całe życie - wynika z badań, o których informuje "New Scientist". Aby przypomnieć sobie określone wydarzenie, poszczególne neurony w naszym mózgu muszą zadziałać w określonej sekwencji - wymaga to odpowiednich połączeń między wydzielającymi neuroprzekaźniki synapsami neuronów.

8 grudnia 1918 r. w gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie zainaugurowano pierwszy rok akademicki na powołanym decyzją Konferencji Biskupów Polskich Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym roku mija 90 lat od tego wydarzenia.

Zapadnie decyzja o wycofaniu z rynku w Unii Europejskiej najbardziej energochłonnych żarówek. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia co do kalendarza przejścia na nowocześniejsze i bardziej przyjazne środowisku świetlówki.

Delfiny szybko pływają, bo są znacznie silniejsze niż przypuszczaliśmy - wynika z najnowszych badań.

Do Polski powróciła grupa polskich specjalistów - archeologów i konserwatorów, którzy w Sudanie szkolili przedstawicieli tamtejszych instytucji zajmujących się ochroną zabytków. Pobyt był realizowany w ramach funduszy pomocowych polskiego MSZ.

Projekt ASTRONET, który skupia instytucje naukowe zajmujące się astronomią na Starym Kontynencie, przygotował publikację opisującą plan dla europejskich badań kosmosu na najbliższe dekady.

Wiosną przyszłego roku na ulicach Berlina mają pojawić się samochody Mini z napędem elektrycznym. Powstaną też ogólnodostępne punkty ich ładowania. Wspólny projekt w tym zakresie ogłosiły koncerny Vattenfall i BMW.

Na szkockiej wyspie Skye odkryto najstarszą znaną skamieniałość żółwia wodnego - informują badacze brytyjscy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".

Zalesienie jest najskuteczniejszym sposobem redukcji emisji CO2 na świecie - poinformował przewodniczący organizacji World Growth Alan Oxley na konferencji prasowej podczas szczytu klimatycznego ONZ COP 14 w Poznaniu.

Najszybsza żuchwa świata należy do żyjącego w Panamie termita Termes panamensis - informuje serwis "EurekAlert".

Automatyczny detektor zbudowany przez polskich naukowców pracujących w zespole "Pi of thy Sky" zaobserwował gwiazdę wybuchową - nową klasyczną. Zjawisko wychwycił algorytm do identyfikacji nowych obiektów na niebie, a odkrycie zostało już potwierdzone przez niezależne obserwacje.

Jedyne w Polsce ciałopalne cmentarzysko kultury ceramiki wstęgowej rytej odkryli w zakończonym właśnie sezonie wykopaliskowym archeolodzy w Modlniczce k. Krakowa - poinformował kierujący pracami Marcin Przybyła, archeolog z Krakowskiego Zespołu do Badań Autostrad.