
Archeolodzy badający w Anglii miejsce pochówku z wczesnej epoki brązu odnaleźli bursztynowy naszyjnik - donosi serwis internetowy BBC News.

Olbrzymie niedźwiedzie jaskiniowe wymarły 13 tys. lat wcześniej niż dotychczas uważano. Powodem ich wyginięcia były zmiany klimatu - uważają naukowcy na łamach pisma "Boreas".

Inwestycje w technologie pozyskiwania energii z wiatru mogą zmniejszyć emisję CO2 o 1,5 mld ton rocznie - uważają przedstawiciele organizacji Global Wind Energy Council (GWEC).

Często mówi się, że między ludźmi, którzy wpadli sobie w oko "zaiskrzyło". W przypadku trąbonosów, czyli afrykańskich ryb z rodziny mrukowatych takie stwierdzenie to nie przenośnia. Elektryczność rzeczywiście pomaga im w znalezieniu partnera.

Mija 66. rocznica pierwszej deportacji Polaków z Zamojszczyzny do niemieckiego obozu Auschwitz. W nocy z 12 na 13 grudnia 1942 roku z obozu przejściowego w Zamościu dotarł do Auschwitz transport złożony z ponad 640 Polaków. Pierwszy transport wyjechał z Zamościa 10 grudnia 1942 roku.

W piątek, 5 grudnia zakończyła się kolejna kampania poszukiwania asteroid, w której brali udział uczniowie z polskich szkół.

Szczaniec to jedna z najstarszych miejscowości na obszarze tzw. ziemi świebodzińskiej. To malowniczo usytuowane miasteczko na Pojezierzu Łagowskim poświadczone jest z źródłach pisanych już w 1236 roku, ale odkrycia archeologiczne potwierdzają tu obecność człowieka już w okresie paleolitu schyłkowego.

nteraktywne centrum naukowe związane z technologiami węglowymi powstanie w zabytkowej kopalni "Królowa Luiza" w Zabrzu. "W pierwszej strefie zrekonstruujemy las karboński - będzie wyższa temperatura, wilgotność, odgłosy zwierząt - tu pokażemy, jak powstawał węgiel.

Gniazdo dinozaura z niewysiedzianymi jajami zidentyfikowali naukowcy z Kanady. O swoich ustaleniach donoszą na łamach pisma "Palaeontology".

Astronomowie znaleźli dowód obserwacyjny na to, że brązowe karły formują się w taki sam sposób jak gwiazdy. Smithsonian's Submillimeter Array (SMA) wykryto cząsteczki tlenu węgla wystrzeliwane z obiektu oznaczonego jako ISO-Oph 102.

Tundra arktyczna emituje zimą takie same ilości metanu jak w czasie ciepłych miesięcy - wykazały badania, których wyniki opublikowano w piśmie "Nature".

Witamina D może chronić płód przed infekcjami, gdyż pobudza produkcję związku przeciwbakteryjnego w łożysku - odkryli naukowcy z USA. Informację podaje pismo "Biology and Reproduction".

Archeolodzy odkryli w Iranie królewski grób i zabalsamowane zwłoki władcy sprzed 3000 lat - donosi serwis internetowy Andhra News. Odkrycia dokonano na stanowisku znajdującym się w prowincji Kurdystan w północno-zachodnim Iranie, gdzie starożytni Medowie przed 3000 lat założyli swoje państwo - Medię.

10 grudnia 1948 r. w Paryżu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przyjęło i proklamowało Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten stał się fundamentem budowania międzynarodowego systemu ochrony praw człowieka.

Troje studentów z Holandii odkryło planetę pozasłoneczną wykonując ćwiczenie zadane przez wykładowcę. Było to możliwe dzięki bazie danych zgromadzonych przez polski projekt obserwacyjny OGLE.