Świat nauki (archiwalne artykuły)

Neandertalczycy mogli wyginąć, ponieważ na skutek mutacji genetycznych ich organizmy nie radziły sobie z ocieplającym się klimatem - spekulują naukowcy. O ich teorii informuje tygodnik "New Scientist".
Za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a naukowcom udało się znaleźć dwutlenek węgla występujący w atmosferze planety okrążającej inną gwiazdę. W pewnych okolicznościach dwutlenek węgla może mieć związek z procesami biologicznymi.
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że lepiej inwestować w odnawialne źródła energii niż kupować technologie pozwalające na uruchomienie w Polsce elektrowni nuklearnych.
Małe samce pająków mogą mieć nawet 10 razy więcej potomstwa niż samce o dużych rozmiarach - wynika z najnowszych australijsko-kanadyjskich badań, o których informuje pismo "Journal of Evolutionary Biology".
Dobiegają końca największe na Pomorzu Zachodnim miejskie badania archeologiczno-architektoniczne. Obszar wykopalisk w obrębie kwartału staromiejskiego w Stargardzie Szczecińskim wyniósł 11 000 m2. Do początku lat '50 XX wieku część kamienic przetrwała zawieruchę wojenną.
Rozpoczęła się kolejna odsłona corocznej konferencji organizowanej przez studentów archeologii z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku spotkanie w Puszczykowie rozpoczęło się w poniedziałek i potrwa do 17 grudnia.
Pierwsze operacje na zwierzętach z użyciem polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart, powstającego w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu, zostaną przeprowadzone w styczniu w Katowicach.
Skamieniałość sprzed 220 milionów lat, którą odkryto w południowo-zachodnich Chinach, należy do najbardziej prymitywnych gatunków żółwi spośród dotąd poznanych - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
Ziemia znajduje się obecnie w płaszczyźnie pierścieni Saturna, przez co są one dla nas praktycznie niewidoczne - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com
16 grudnia mija 27. rocznica pacyfikacji katowickiej kopalni "Wujek". Od milicyjnych kul zginęło tam dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.
Odkryto kilka nowych genetycznych czynników ryzyka dla otyłości, większość z nich to geny aktywne w układzie nerwowym, co potwierdza rolę mózgu w kontroli pobierania pokarmu i naszej wagi - informują naukowcy z USA i Islandii na łamach pisma "Nature Genetics".
Kupując legalnie naturalną choinkę nie musimy się obawiać, że w jakikolwiek sposób szkodzimy lasom - przekonują leśnicy. Walczą oni z opinią, że sztuczne choinki są bardziej ekologiczne od tych pochodzących z wycinki.
Bez "mokrego nosa", czyli warstwy śluzu na psim nosie, węch najlepszego przyjaciela człowieka nie byłby tak doskonały.
Skończyły się czasy kojarzenia archeologii głównie z łopatą i szpachelką. Tomasz Herbich przedstawił w Muzeum Archeologicznym referat na temat coraz częściej stosowanej metody w archeologii - geofizyki oraz spektakularne wyniki swoich prac w Delcie Nilu.
Akta polskich związków niepodległościowych i formacji wojskowych z lat 1908-1918 oraz powstań i wojen polskich to jedne z najcenniejszych materiałów przechowywanych w Centralnym Archiwum Wojskowych w Warszawie. Placówka świętuje w tym roku 90.lecie istnienia.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności