
Ocalałe z pożogi wojennej archeologiczne księgi inwentarzowe muzeum królewieckiego prezentowane są na wystawie Ocalone inwentarze dawnego "Prussia -Muzeum" w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Ludzie współcześni mogli wyewoluować 80 tys. lat wcześniej niż dotąd przypuszczano. Badania na ten temat opublikowane zostały w grudniowym numerze pisma "Geology".

Jego obserwacje pozwoliły stwierdzić, że Wszechświat nie tylko się rozszerza - o czym wiedziano wcześniej - ale że "pęcznienie" przyspiesza. Dzięki niemu stało się wiadome, że występowanie czarnych dziur w centrach galaktyk jest zjawiskiem powszechnym.

Opracowano nową nieinwazyjną metodę wprowadzania genów do ośrodkowego układu u myszy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Biotechnology". Są duże szanse, że pewnego dnia metoda ta zostanie zastosowana w terapii schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Lou Gehriga.

Bizmut, który na amerykańskim kontynencie zastąpił 10 lat temu w nabojach ołów (ze względu na jego toksyczność), gdy trafia wraz z wystrzelonymi nabojami do środowiska, według najnowszych danych jest dla niego nieszkodliwy - donosi "Journal of Environmental Monitoring".

Tropikalne nietoperze zwane niekiedy "szepczącymi" wydają dźwięki 100 razy głośniejsze niż sądzono - informuje "New Scientist".

68 lat temu około 6 tysięcy więźniów niemieckiego obozu Auschwitz otrzymało paczki świąteczne. Była to pierwsza zorganizowana akcji pomocy. Zainicjował ją metropolita krakowski arcybiskup Adam Sapieha.

Odsłonięto tablicę upamiętniającą wspólne wysiłki polskich archeologów, architektów i konserwatorów oraz przedstawicieli Najwyższej Rady Starożytności (SCA) pracujących na Kom el-Dikka w Aleksandrii.

Zespół archeologów odkrył na zagrożonym zalaniem stanowisku koło zapory Khoda-Afarin miejsce pochówku wojownika Kurganów sprzed ponad 3500 lat - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.

W grobowcu sprzed 4600 lat odkrytym w Niemczech pochowanych zostało dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Jak ustalili naukowcy na podstawie badań genetycznych, byli to rodzice i ich dwóch synów. Artykuł na ten temat ukazał się w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Wśród najnowszych zdjęć wykonanych przez sondę Cassini można znaleźć trzy niezwykłe fotografie ukazujące system pierścieni Saturna oraz satelity gazowego olbrzyma.

Niemiecki silnie prawicowy tygodnik "Junge Freiheit" opublikował w aktualnym numerze artykuł historyka Alfreda Schickla, który twierdzi, że dysponuje dokumentami sugerującymi współodpowiedzialność brytyjskiego premiera Winstona Churchilla za śmierć gen. Władysława Sikorskiego.

Mimo światowego kryzysu finansowego Australia zamierza realizować ustalony wcześniej plan ograniczania emisji gazów cieplarnianych - oświadczyła w poniedziałek australijska minister ds. zmian klimatycznych i zasobów wodnych Penny Wong.

Dieta uboga w węglowodany może osłabiać pamięć i inne zdolności intelektualne - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Appetite".

W Grecji odsłonięto skład broni z miedzi sprzed 4500 lat, który jest największym skarbem tego typu odkrytym w Grecji - donosi serwis internetowy Yahoo News.