
2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży zmarł po długiej chorobie Roman Dmowski - przywódca obozu narodowego, główny ideolog polskiego nacjonalizmu i współtwórca niepodległej Polski. Postać do dziś wywołująca gorące spory i dyskusje.

W najbliższą niedzielę Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147.1 milionów kilometrów - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Współczesnym teleskopom, zarówno naziemnym, jak i kosmicznym poświęcony będzie wykład otwarty prof. dr hab. Edwina Wnuka z Instytutu Astronomii Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Wychodząc naprzeciw coraz bardziej popularnym koncepcjom sterowania jakością mąk o określonych parametrach, produkowanych na żądanie piekarza, wytwórcy makaronu, wafli, pizzy lub pieczywa cukierniczego, polscy naukowcy opracowali technologię, która umożliwia młynom orientację na klienta.

Najnowsze badania przy użyciu tomografii komputerowej dowiodły, że tyranozaur i kilka innych gatunków dinozaurów miało w obrębie głowy dużo więcej pustej przestrzeni niż wcześniej sądzono - informują naukowcy na łamach "Anatomical Record".

Rosja pomyślnie umieściła w czwartek na orbicie wokółziemskiej trzy kolejne satelity kosmicznego systemu nawigacyjnego GŁONASS - podały rosyjskie władze wojskowe.

30 grudnia 1888 roku w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, żołnierz Legionów Polskich, w okresie międzywojennym minister przemysłu i handlu oraz skarbu, autor m.in. koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Pierwsza ogólnopolska kampania dotycząca zbierania zużytych baterii obejmie 77 gmin z 11 województw - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. Stolica nie znalazła się na tej liście.

Szczurom, które mają problemy ze słuchem, poprzez odpowiednie ćwiczenia, można pomóc w części problemów z rozpoznaniem dźwięków - przekonują naukowcy z Chin na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Dzięki interdyscyplinarnym badaniom na stanowisku archeologicznym w Mirkowicach koło Wągrowca prowadzonym przez dra Jacka Kabacińskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu, udało się zrekonstruować środowisko, w którym zamieszkiwali późnopaleolityczni ludzie.

Dwie wysokosprawne minisiłownie wiatrowe skonstruowali dr Maciej Charkiewicz i prof. Leszek Romański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przy średnicy wirników do 2 m w zależności od siły wiatru mogą one generować prąd elektryczny o mocy do 1kW.

Pierwsi ludzie, którzy zawędrowali ponad czterdzieści tysięcy lat temu na tereny dzisiejszej Hiszpanii, napotkali neandertalczyków.

Najważniejszym wydarzeniem polskiej ekologii w 2008 roku był światowy szczyt klimatyczny w Poznaniu. Na dwutygodniowe obrady przyjechało w grudniu do stolicy Wielkopolski prawie 10 tys. osób z ponad 190 krajów świata.

Zmiany aktywności komórek nerwowych w mózgu śpiących ptaków pomagają im przyswoić tajniki śpiewu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

"W tym roku na bycie pierwszą wigilijną gwiazdką największe szanse mają Wega oraz Capella, a jeśli zaliczymy do tego grona planety, to także bardzo jasna Wenus" - rozważa dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.