
Naukowcy kanadyjscy udowodnili, że żaby zaczynają się uczyć rozpoznawać zagrożenie jeszcze zanim wyklują się z jajeczek.

Trzy głowy marmurowych posągów zostały odnalezione na stanowisku archeologicznym w Macedonii - donosi serwis internetowy MINA News. Odkrycia dokonali archeolodzy na starożytnym stanowisku Stibera w okolicach miasta Prilep w południowej Macedonii.

W ubiegłym roku polscy poszukiwacze komet odkryli w projekcie "SOHO Sungrazing Comets" łącznie 35 nowych obiektów. Oznacza to, że grupa miłośników astronomii z naszego kraju zajęła w tej prawdziwie globalnej rywalizacji drugie miejsce.

7 stycznia wieczorem dojdzie do pierwszego w tym roku zakrycia Plejad przez Księżyc - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich.

U wielu gatunków ptaków w opiekę nad potomstwem angażują się samce. Ta cecha wywodzi się prawdopodobnie jeszcze od dinozaurów - informują naukowcy na łamach najnowszego "Science".

Europejska sonda Venus Express bada planetę Wenus. Wykonane przez nią obserwacje wskazują, że z atmosfery Wenus wodór ucieka w przestrzeń kosmiczną. Być może to jedna z przyczyn występowania tylko niewielkich ilości wody na tej planecie.

Astronomowie zaobserwowali występującą najdalej od Ziemi wodę. Znajduje się ona w galaktyce odległej o 11 miliardów lat świetlnych.

Według internetowego wydania pisma "New Scientist" naukowcy spierają się o wpływ słoni afrykańskich na ich otoczenie i na dostęp do wodopojów.

Po raz kolejny naukowcy zostali pokonani przez Naturę. Okazało się, iż elementy składowe pokryw zewnętrznych pewnego gatunku brazylijskiego chrząszcza niemal idealnie nadają się na podzespoły super nowoczesnych komputerów optycznych, donosi "LaserFocusWorld".

Ponad 770 kozic, z czego ok. 170 po polskiej stronie Tatr, naliczyli polscy i słowaccy przyrodnicy w ramach jesiennej akcji - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej zastępca dyrektora TPN, Zbigniew Krzan.

4 stycznia minęła 200. rocznica urodzin Louisa Braille'a, twórcy alfabetu dla niewidomych, nazwanego później alfabetem Braille'a. Europejska Unia Niewidomych (EBU) ogłosiła rok 2009 Rokiem Louisa Braille'a; w Polsce obchody tego roku rozpoczęły się już w grudniu.

Aldona Kurzawska z pracowni archeobiologicznej w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu jest jedynym w Polsce archeologiem zajmującym się badaniem muszli mięczaków w pradziejach - jej wąska i niedoceniana specjalność nazywa się archeomalakologią.

Dwie wysokosprawne minisiłownie wiatrowe skonstruowali dr Maciej Charkiewicz i prof. Leszek Romański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przy średnicy wirników do 2 m w zależności od siły wiatru mogą one generować prąd elektryczny o mocy do 1kW.

TwinDoor, system zmiennego otwierania pokrywy bagażnika zastosowany w nowej generacji Skody Superb został uznany za Techniczną Innowację Roku - poinformowały służby prasowe czeskiej firmy.

"Mimo trudności, które istnieją także i za granicą, praca naukowa w Polsce dostarcza niezwykłej satysfakcji. Z uwagi na brak polskiego instytutu archeologicznego w Atenach i wynikająca stąd niemożność prowadzenia polskich projektów wykopaliskowych, osiągnięcia nie przychodzą nam łatwo, dlatego cieszą szczególnie, zwłaszcza gdy są doceniane w kraju.