Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeolodzy odnaleźli w Jerozolimie skarb złotych monet z okresu bizantyjskiego - donosi serwis internetowy Star Tribune.
Zmiany ewolucyjne, które raz dokonały się w organizmie na skutek mutacji, nie mogą się odwrócić i osiągnąć poprzedniego stanu - sugerują naukowcy w najnowszym numerze pisma "Evolution".
Według japońskich naukowców, życie na Ziemi mogło zostać zasiane przez uderzające w naszą planetę meteoryty! Jak wynika z przeprowadzonych symulacji warunków, jakie powstają podczas uderzenia kosmicznej skały w powierzchnię Ziemi, w trakcie bombardowania planety meteorytami powstają liczne związki organiczne, w tym aminokwasy - określane jako cegiełki życia, donosi "Nature Geoscience".
Otwarcie wystawy "90 lat na poznańskim niebie" uświetniło we wtorek 90. rocznicę zdobycia przez powstańców wielkopolskich lotniska we wsi Ławica. Lotnisko było ostatnim bastionem pruskiego oporu w Poznańskiem na początku stycznia 1919 r.
Nikaragua zamierza czerpać energię z wiatru, by zmniejszyć swoją zależność od ropy naftowej. W styczniu zacznie działać 19 wiatraków produkujących około 40 megawatów energii.
Nie tylko bankierzy i zwykli ludzie odczuwają skutki trwającego kryzysu finansowego. Także dla zwierząt nadeszły ciężkie czasy. Najbardziej znane brytyjskie schronisko dla zwierząt, Battersea Dogs and Cats Home, poinformowało we wtorek, że pęka w szwach, bo niektórzy ludzie wyrzucają swoje zwierzęta na ulicę, gdyż nie stać ich na ich żywienie.
Egipscy archeolodzy odkryli na południe od Kairu dwa grobowce sprzed 4300 lat, które mogą należeć do niezbadanego dotąd cmentarzyska. Odkryte w Sakkarze grobowce należą do dworzan faraona Unasa. Iya Maat zarządzał kamieniołomami, z których pochodził budulec dla piramid, zaś Thanah była śpiewaczką - w grobowcu jest jej wizerunek z kwiatem lotosu.
Mężczyznom sprzed 60 tys. lat łatwiej przychodziło "pożegnanie z Afryką" niż kobietom. Badania genetyczne dowodzą, że w populacji, która wówczas opuściła Afrykę, mężczyźni mieli przewagę liczebną - informują naukowcy na łamach "Nature Genetics".
Indyjska sonda badająca Księżyc wykryła minerały znajdujące się na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Są to minerały zawierające żelazo.
Szczątki około 1800 ludzi wydobyto z ziemi w centrum Malborka. Najprawdopodobniej są to szkielety Niemców mieszkających w czasie II wojny światowej w mieście. Część z nich mogła zginąć w czasie walk prowadzonych w mieście zimą 1945.
W Nowej Zelandii przeprowadzono pomyślne testy biodiesla jako paliwa lotniczego dla samolotu pasażerskiego. Nowozelandzkie linie lotnicze Air New Zealand ogłosiły, że ich test paliwa lotniczego uzyskanego z oleju rośliny jatropa zakończył się sukcesem.
Im później mężczyzna zostaje ojcem tym większe ryzyko, że jego syn będzie źle przystosowany społecznie jako nastolatek - wynika z izraelskich badań, o których informuje pismo "Schizophrenia Bulletin".
Ostatnie badania potwierdziły, że w Południowej Afryce natrafiono na najstarsze ślady zamieszkiwania jaskini przez przodków człowieka - informuje serwis naukowy "ScienceDaily".
Historyczny zespół miasta Poznania został wpisany jako 35. na listę Pomników Historii - poinformował Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków (KOBiDZ).
Niepokój na światowych rynkach negatywnie wpływa na branżę energetyki wiatrowej w Europie Zachodniej. Niektóre przedsiębiorstwa obniżają swoje prognozy, a rynek wykazuje pierwsze oznaki spowolnienia - podała firma Frost & Sullivan.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności