Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pawiany ślepo podążają za swoimi przywódcami, nawet jeśli nie zostają dopuszczone do pokarmu - dowodzą badania. Andrew King z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego obserwował dwa stada pawianów czakma zamieszkujących jeden z rezerwatów w Namibii.
W Nepalu rozpoczął się drugi spis powszechny tygrysów, pośród obaw, że wiele tych zwierząt padło ofiarą nasilającego się w ostatnich latach kłusownictwa.
Projekt badań słabo rozpoznanego okręgu świątynnego w północnej Delcie rozpoczęli Brytyjczycy pod kierunkiem Jeffreya Spencera z Muzeum Brytyjskiego w Londynie w 1991 roku.
Rój Leonidów, w tym roku, wyjątkowo dopisał popisując się aktywnością sięgającą prawie stu meteorów na godzinę - informują strony internetowe International Meteor Organization (IMO). Leonidy możemy obserwować każdego roku w dniach 14-21 listopada.
Popularyzacja wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, inicjowanie i wspieranie współpracy pomiędzy sektorem B+R a przemysłem– to główne cele Fundacji NanoNet, która promuje rozwój przedsiębiorczości opartej na nowych technologiach.
"Motorem mojego działania jest chęć podniesienia znajomości fizyki w społeczeństwie i pokazanie Europie, że polscy nauczyciele też mają ciekawe doświadczenie w nauczaniu fizyki i nauk przyrodniczych" – mówi prof. Wojciech Nawrocik z Instytutu Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Tygrysy szablozębne, jedne z najgroźniejszych drapieżnych ssaków, nie były samotnymi myśliwymi. Jak dowodzą najnowsze badania opublikowane w "Biology Letters", zwierzęta te prowadziły życie stadne.
Astronauci z promu kosmicznego Endeavour po raz trzeci wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną, aby naprawić wysięgniki paneli słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Na Ukrainie znaleziono nowy sposób na walkę z pomnikami utrwalaczy władzy ludowej. Zamiast kosztownego demontażu, zmienia się na nich napisy.
Dziennik "New York Times" poinformował w czwartek, powołując się na raport opublikowany przez czasopismo naukowe "Nature", że możliwe jest odtwarzanie zaginionych gatunków zwierząt, w tym mamuta, którego wyhodowanie kosztowałoby ok. 10 mln dolarów.
Światowe kryzysy: finansowy i ekologiczny były głównymi tematami środowych obrad Rady ds. Społecznych Episkopatu Polski. Zaprezentowano też raport nt. zmian klimatycznych. Postuluje on, by Kościół nauczał wiernych, w jaki sposób żyć zgodnie z naturą.
Francuski koń pociągowy, m.in. perszeron, powinien znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z takim apelem wystąpił przewodniczący francuskiego ośrodka promocji jednej z końskich ras we Francji Dominique Leger.
Zakończył się kolejny sezon prac archeologów z Muzeum Archeologicznego w Krakowie w Marei - stanowisku położonym 45 km na południowy zachód od Aleksandrii, na południowym brzegu jeziora Mariut.
Wybierając telewizor, Polacy kierują się raczej marką niż technologią - mówił dr inż. Piotr Garbat z Politechniki Warszawskiej podczas konferencji prasowej poświęconej telewizyjnym preferencjom mieszkańców naszego kraju.
Dziesięć lat temu, 20 listopada roku 1998, na orbitę okołoziemską wystrzelono pierwszą część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. skrót ISS).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności