
Pawiany ślepo podążają za swoimi przywódcami, nawet jeśli nie zostają dopuszczone do pokarmu - dowodzą badania. Andrew King z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego obserwował dwa stada pawianów czakma zamieszkujących jeden z rezerwatów w Namibii.

W Nepalu rozpoczął się drugi spis powszechny tygrysów, pośród obaw, że wiele tych zwierząt padło ofiarą nasilającego się w ostatnich latach kłusownictwa.

Projekt badań słabo rozpoznanego okręgu świątynnego w północnej Delcie rozpoczęli Brytyjczycy pod kierunkiem Jeffreya Spencera z Muzeum Brytyjskiego w Londynie w 1991 roku.

Rój Leonidów, w tym roku, wyjątkowo dopisał popisując się aktywnością sięgającą prawie stu meteorów na godzinę - informują strony internetowe International Meteor Organization (IMO). Leonidy możemy obserwować każdego roku w dniach 14-21 listopada.

Popularyzacja wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, inicjowanie i wspieranie współpracy pomiędzy sektorem B+R a przemysłem– to główne cele Fundacji NanoNet, która promuje rozwój przedsiębiorczości opartej na nowych technologiach.

"Motorem mojego działania jest chęć podniesienia znajomości fizyki w społeczeństwie i pokazanie Europie, że polscy nauczyciele też mają ciekawe doświadczenie w nauczaniu fizyki i nauk przyrodniczych" – mówi prof. Wojciech Nawrocik z Instytutu Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Tygrysy szablozębne, jedne z najgroźniejszych drapieżnych ssaków, nie były samotnymi myśliwymi. Jak dowodzą najnowsze badania opublikowane w "Biology Letters", zwierzęta te prowadziły życie stadne.

Astronauci z promu kosmicznego Endeavour po raz trzeci wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną, aby naprawić wysięgniki paneli słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Na Ukrainie znaleziono nowy sposób na walkę z pomnikami utrwalaczy władzy ludowej. Zamiast kosztownego demontażu, zmienia się na nich napisy.

Dziennik "New York Times" poinformował w czwartek, powołując się na raport opublikowany przez czasopismo naukowe "Nature", że możliwe jest odtwarzanie zaginionych gatunków zwierząt, w tym mamuta, którego wyhodowanie kosztowałoby ok. 10 mln dolarów.

Światowe kryzysy: finansowy i ekologiczny były głównymi tematami środowych obrad Rady ds. Społecznych Episkopatu Polski. Zaprezentowano też raport nt. zmian klimatycznych. Postuluje on, by Kościół nauczał wiernych, w jaki sposób żyć zgodnie z naturą.

Francuski koń pociągowy, m.in. perszeron, powinien znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z takim apelem wystąpił przewodniczący francuskiego ośrodka promocji jednej z końskich ras we Francji Dominique Leger.

Zakończył się kolejny sezon prac archeologów z Muzeum Archeologicznego w Krakowie w Marei - stanowisku położonym 45 km na południowy zachód od Aleksandrii, na południowym brzegu jeziora Mariut.

Wybierając telewizor, Polacy kierują się raczej marką niż technologią - mówił dr inż. Piotr Garbat z Politechniki Warszawskiej podczas konferencji prasowej poświęconej telewizyjnym preferencjom mieszkańców naszego kraju.

Dziesięć lat temu, 20 listopada roku 1998, na orbitę okołoziemską wystrzelono pierwszą część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. skrót ISS).