Świat nauki (archiwalne artykuły)

6 wrześnie rozpocznie się w Krakowie 40. jubileuszowy Zjazd Fizyków Polskich. Organizatorzy spodziewają się kilkuset gości, w tym także zagranicznych. Swój udział potwierdzili już wstępnie dwaj laureaci Nagrody Nobla- prof. J. Georg Bednorz z Niemiec (Nobel 1987 za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali) oraz prof. Albert Fert z Francji (z Peterem Grunbergiem Nobel 2007 za odkrycie gigantycznego magnetooporu).
Nowa metoda detekcji wycieków ropy naftowej umożliwia wykrywanie pojawiającego się zanieczyszczenia również w nocy. Układ wykorzystuje kamery na podczerwień oraz nowo opracowany algorytm, który uwzględnia najważniejsze parametry fizykochemiczne, dając szansę na natychmiastowe wykrycie wycieku do morza ropy naftowej - donosi "Optics Letters".
W Rzymie armia nietoperzy zostanie zmobilizowana do walki z komarami - taką decyzję podjął zarząd domów komunalnych w reakcji na narzekania mieszkańców, którzy od lat zmagają się z plagą owadów.
Ponad 200 inskrypcji hieratycznych wykonanych w czasie budowy słynnej tarasowej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie odkryli polscy archeolodzy.
Olsztyńscy naukowcy namawiają, by 12 lutego w 200. rocznicę urodzin twórcy ewolucji Karola Darwina każdy choć przez chwilę poczuł się uczonym. Dzień Darwina w Olsztynie, który ma być pierwszym takim wydarzeniem podczas obchodów Roku Darwina na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, organizują profesorowie z wydziału biologii Alicja Boroń i Stanisław Czachorowski.
Kosmiczny Teleskop Hubble'a uzyskał niezwykle szczegółowy obraz mgławicy planetarnej NGC 2818, która leży w gwiazdozbiorze Kompas.
Pojedynczy czynnik transkrypcyjny może przywrócić dorosłym komórkom macierzystym cechy zarodkowych - informują niemieccy naukowcy na łamach pisma "Cell".
Pod koniec września rozpocznie pracę Wielki Zderzacz Hadronów, największy na świecie akcelerator cząstek elementarnych znajdujący się w ośrodku badawczym pod Genewą. Taką decyzję podjął zarząd CERN - poinformowało PAP biuro prasowe organizacji.
Ocieplenie klimatu, a nie uderzenie meteorytu jak do tej pory sądzono, było przyczyną pożarów jakie ogarnęły Amerykę Północną 12á900 lat temu - donosi serwis internetowy ScienceDaily.
Żyjące w Ameryce Południowej małpki marmozety porozumiewają się między sobą odmiennie w zależności od grupy, do której należą. To jeden z nielicznych przypadków, kiedy zaobserwowano występowanie dialektów u małp - informują naukowcy w "American Journal of Primatology".
Na świecie wzrasta popularność wideokonferencji w technologii video telepresence. Na rozwoju tych usług stracą linie lotnicze - w ciągu najbliższych trzech lat nawet ponad 10 mld dolarów - szacują analitycy firmy Gartner.
Od 2006 roku trwają ratownicze badania archeologiczne na terenie wsi Obłaczkowo usytuowanej na trasie między Wrześnią a Miłosławiem. Przez tysiąclecia było to idealne miejsce dla osadnictwa - badacze znajdują tu pozostałości konstrukcji mieszkalnych datowanych od neolitu po późne średniowiecze.
Po tym jak w ostatnich dniach stycznia marsjański łazik Spirit przestał prawidłowo funkcjonować, zespół operacyjny NASA Mars Exploration Rover przeprowadził wiele nadzwyczajnych badań diagnostycznych sondy.
10 lutego 1919 r. w gmachu byłego rosyjskiego Instytutu Maryjskiego przy ulicy Wiejskiej w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego, do którego wybory odbyły się 26 stycznia 1919 r.
Gen regulatorowy o nazwie RscS umożliwia bakteriom gatunku Vibrio fischeri rozpoznawanie właściwego gatunku zwierząt do zamieszkania - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności