Świat nauki (archiwalne artykuły)

Nowoczesną pracownię do badania właściwości powierzchni ciał stałych w szerokim zakresie temperatury i ciśnienia otwarto w poniedziałek na wydziale chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Nadmierne stężenie wodoru w atmosferze może doprowadzić do zwielokrotnienia efektu cieplarnianego. Naukowcy z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk opracowali nową metodę pomiaru zawartości tego pierwiastka w powietrzu.
Trzy różne rodziny ryb okazały się jedną rodziną - samce i samice wyglądają w niej jak odmienne gatunki a młode osobniki nie sa podobne ani do samca, ani do samicy - informuje "New Scientist".
Początki państwowości Polski nierozerwalnie wiążą się z wprowadzeniem na nasze tereny architektury murowanej. O tym, że wybór kamiennego budulca był pod wieloma względami nieprzypadkowy, przekonywał prof. Janusz Skoczylas z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu podczas wykładu "Kamień na Szlaku Piastowskim" w poznańskim Muzeum Archeologicznym.
Nie jest wykluczone, że za kilka lat będzie możliwa produkcja prądu i energii cieplnej we własnej mikrosiłowni zainstalowanej w domu. Jednym z surowców wykorzystanych do produkcji energii mają być glony pochodzące z zakwitów w akwenach.
Szlaki prehistorycznych migracji grup ludzkich można zrekonstruować, badając bakterie zamieszkujące od tysięcy lat żołądek człowieka - informują naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Gen o nazwie ELP4 jest związany z ryzykiem zachorowania na najczęściej występującą padaczkę wieku dziecięcego tzw. epilepsję Rolanda - informują naukowcy z USA na łamach pisma "European Journal of Human Genetics".
Osoby niedowidzące skarżą się, że tzw. energooszczędne żarówki dają za mało światła. Tymczasem w całej Unii Europejskiej do 2016 roku mają one zastąpić zwykłe żarówki.
W świecie ryb członkowie grupy są równie ważni jak liderzy, a ich wzajemne interakcje określają rolę społeczną w grupie - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Current Biology".
Archeolodzy odkryli w Malezji prehistoryczne kamienne narzędzia, które mogą pochodzić nawet sprzed około 1,8 mln lat - donosi agencja Associated Press.
W piątek wieczorem, 6 lutego, będzie można dojrzeć zakrycie stosunkowo jasnej gwiazdy przez Księżyc - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Jak wyjaśnia dr Olech, Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich.
W 2012 roku Rosja zamierza skierować na Księżyc misję "Luna-Glob", której zadaniem będzie dostarczenie na Ziemię księżycowego gruntu oraz wybór miejsca dla przyszłych ekspedycji - poinformował wiceszef biura konstruktorskiego Zjednoczenia Naukowo-Przemysłowego im. Ławoczkina, Władimir Jefanow.
Skutki Okrągłego Stołu były znacznie słabsze niż mogły być, ponieważ strona społeczna przyjęła porozumienie z komunistami jako cel sam w sobie, a nie jako środek do celu jakim było odzyskanie niepodległości i demokracji - ocenił w rozmowie z PAP historyk prof. Wojciech Roszkowski.
Wariant genu określanego jako "strażnik genomu" (gen p53) ma związek z ryzykiem zachorowania na guza mózgu w młodym wieku - wynika z pracy na łamach pisma "Neurology".
Pingwinom, których marsze po antarktycznym lodzie zostały uwiecznione w wielu hollywoodzkich filmach, grozi zagłada - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności