
Naukowcy zakończyli sekwencjonowanie pełnego genomu neandertalczyka, wymarłego około 30 tys. lat temu bliskiego krewniaka człowieka. W tym roku genom ma zostać opublikowany - informuje serwis internetowy "Nature".

Przekraczające 1000 gigapaskali ciśnienie, które sprawia, że diamenty stają się cieczą, udało się ustalić z wyjątkowa dokładnością - informuje serwis "Eurek Alert.

Z Kaliningradu wypłynęła we wtorek na statku naukowo-badawczym "Profesor Sztokman" ekspedycja, która przeprowadzi kompleksowe badania systemu ekologicznego Morza Czarnego.

Ośmiornice mają sześć "rąk" i dwie "nogi", a nie zwykłe macki- ogłosili w Weronie włoscy naukowcy, którzy wraz z badaczami z zagranicy przeprowadzili badania i obserwacje w 20 wielkich akwariach w różnych krajach.

Egipscy archeolodzy odnaleźli około 30 mumii i co najmniej jeden nienaruszony wapienny sarkofag w komnacie grobowej sprzed 4300 lat - poinformowały w poniedziałek władze Egiptu.

W nocy z 20 na 21 lutego maksymalną jasność na naszym niebie osiągnie planeta Wenus, którą można oglądać wieczorem ok. 25 stopni nad zachodnim horyzontem - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Władze Lublina podjęły starania, aby akt Unii Lubelskiej z 1 lipca 1569 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa dokumentacyjnego powstałą w ramach programu UNESCO "Pamięć świata" (Memory of the World).

Repliki znalezisk archeologicznych pochodzące z unikalnego, monumentalnego grobowca Pierwszego Cesarza dynastii Qin - Qin Shi Huang Di można oglądać na wystawie "Chińska armia terakotowa cesarza Qin", która prezentowana jest w Muzeum Chełmskim w Chełmie.

W naszej galaktyce może istnieć sto miliardów takich planet, jak Ziemia - uważa doktor Alan Boss z Carnegie Institution of Science. - Na wielu z nich mogą egzystować proste formy życia - dodaje naukowiec, którego wystąpienie cytuje serwis internetowy BBC.

XXVIII Kongres Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI) odbędzie się po raz pierwszy w Polsce - poinformowali organizatorzy na konferencji prasowej w stolicy.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka nagrodziła zwycięzców konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach".

W dzisiejszych czasach użytkownicy chcą korzystać z urządzeń, które są bez przerwy podłączone do Sieci. W dzisiejszych czasach użytkownicy chcą korzystać z urządzeń, które są bez przerwy podłączone do Sieci.

Triceratopsy, rogate dinozaury, toczyły między sobą zażarte walki, używając rogów podobnie jak dziś robią to antylopy czy jelenie - informują paleontolodzy na łamach pisma "Public Library of Sciences ONE".

Prawie 40 tys. planet naszej galaktyki może być zamieszkałych przez istoty rozumne. Jak napisał w piątek "Daily Telegraph", do wniosku takiego doszli astrofizycy z Uniwersytetu w Edynburgu.

Cały genom człowieka można zsekwencjonować już za 5000 dolarów - informuje "New Scientist". Gotowość do tak taniej analizy genomu konkretnej osoby ogłosiła firma Complete Genomics z Mountain View w Kalifornii.