
Tuż obok słynnych piramid w Gizie archeolodzy znaleźli posąg, którego wiek oszacowano na 4 tysiące lat - poinformowały we wtorek egipskie władze, zajmujące się opieką nad zabytkami.

Wczesne wieloryby prowadziły życie na pograniczu lądu i oceanu - polowały w wodzie, a rozmnażały się i wydawały potomstwo na lądzie.

W okolicach Poznania, na terenie dzisiejszego Rezerwatu Meteoryt Morasko, około 5000-3500 lat temu wystąpił deszcz meteorytów żelaznych. Uważa się, że był to największy taki deszcz rozpoznany dotąd w Europie. Świadczy o tym masa odnalezionej i formalnie udokumentowanej pozaziemskiej materii, zbliżona do 1000 kg - mówi kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Zdolność odczuwania empatii jest częściowo uwarunkowana genetycznie - wynika z najnowszych badań na myszach, o których informuje pismo "Public Library of Science ONE".

Dzięki staraniom ekologów zagrożony wyginięciem albatros ma większe szanse na przetrwanie. Według danych WWF przy połowach ginie rocznie 40 tys. albatrosów. Przyczyną jest zaplątywanie się ptaków w sieci rybackie.

Według naukowców, azjatyckie kraby z gatunku Eriocheir sinensis, które przeprowadziły w ostatnich latach prawdziwą inwazję holenderskich i brytyjskich wybrzeży można jeść i tym samym ograniczać ich liczebność - informuje "Environmental Science and Technology".

Naukowcy odkryli pierwotną fasadę Wielkiej Piramidy na terenie pozostałości Uxmal - miasta Majów w Meksyku - donosi serwis internetowy Instituto National de Antropologia e Historia.

23 lutego 1859 roku zmarł Zygmunt Krasiński, autor "Nie-Boskiej komedii", poeta zaliczany do grona wieszczów polskiej poezji. Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński herbu Ślepowron urodził się 19 lutego 1812 w Paryżu jako syn Marii z Radziwiłłów i Wincentego Krasińskiego, generała wojsk Księstwa Warszawskiego, oficera napoleońskich szwoleżerów.

Kometa Lulin, która może okazać się największą atrakcją lutowego nieba, została w miniony czwartek sfotografowana przez Franka Pino, twórcę obserwatorium INO mieszczącego się w Arizonie, w Stanach Zjednoczonych.

Podczas rozwoju układu nerwowego już po urodzeniu, włączenie aktywności genu MII1 jest niezbędne dla rozpoczęcia różnicowania komórek macierzystych w neurony - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

W związku ze zmianami klimatycznymi światowe zasoby rybne wkrótce znacznie się skurczą - ostrzegają naukowcy na łamach pisma "Fish and Fisheries"

Witamina D wpływa na siłę mięśni i ich wytrzymałość na zmęczenie u nastoletnich dziewczynek - wynika z brytyjskich badań, o których informuje pismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism" (JCEM).

Piąta Środkowoeuropejska Konferencja Egiptologów. Egipt 2009: Perspektywy badań (Fifth Central European Conference of Egyptologists. Egypt 2009: Perspectives of Research) odbędzie się w dniach 22-24 czerwca w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Prehistoryczne żółwie, migrując z Azji do Ameryki, zatrzymywały się na postój w Arktyce, w której panował wówczas tropikalny klimat - informują naukowcy w piśmie "Geology".

125 lat temu urodził się Maciej Rataj, przywódca ruchu ludowego, wybitny parlamentarzysta II Rzeczypospolitej, marszałek Sejmu (1922-1928), prezes Stronnictwa Ludowego (1935-1939) oraz współorganizator Polskiego Państwa Podziemnego. Rozstrzelany przez Niemców w 1940 r. w Palmirach.