Świat nauki (archiwalne artykuły)

Najsłynniejsza skamieniałość paleontologii - szkielet australopiteka sprzed 3,2 mln lat, nazwanego przez naukowców Lucy, został zeskanowany za pomocą tomografii komputerowej w jednym z amerykańskich laboratoriów - informuje serwis "EurekAlert".
NASA przygotowuje start naukowej misji Kepler. Teleskop zostanie wyniesiony w kosmos 6 marca. To pierwsze okno startowe dla misji. Teleskop zostanie wyniesiony przez rakietę Delta II. Start nastąpi z platformy 17-B na Przylądku Canaveral na Florydzie.
Wykorzystywanie lub rażące zaniedbanie dzieci zmienia u nich aktywność genu odpowiedzialnego za reakcje na stres - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Gwałtowny wzrost stężenia dwutlenku węgla w wodach oceanicznych powoduje ich stopniowe zakwaszanie. Skutki tego procesu mogą być katastroficzne dla organizmów żywych - ostrzega najnowsze wydanie "Chemical&Engineering News".
Życie seksualne i rozmnażanie najwcześniejszych kręgowców mogło bardziej przypominać nasze, niż dotąd przypuszczano- informuje "New Scientist".
Zespół archeologów i historyków odnalazł w Szkocji pozostałości XIV-wiecznej budowli, która była prawdopodobnie rezydencją króla Szkocji Roberta I Bruce'a - donosi serwis internetowy Guardian UK.
75 lat temu we Lwowie urodził się Jacek Kuroń. Wieloletni więzień polityczny w PRL, współtwórca Komitetu Obrony Robotników, czołowy doradca kierownictwa NSZZ "Solidarność", uczestnik obrad Okrągłego Stołu, parlamentarzysta, minister pracy i polityki socjalnej, historyk, publicysta, wychowawca i wielki społecznik.
Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego wykonał bardzo dokładne zdjęcie Mgławicy Ślimak, znanej też jako Mgławica Helisa.
Pechowy wariant genu Fto dodaje kilogramów, zmniejszając spalanie kalorii - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature".
Warszawskie Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk rozpoczęło nabór na płatne staże naukowe. Instytut zaprasza do współpracy studentów kierunków ścisłych z III, VI i V roku studiów.
Z powodu zmian klimatycznych do połowy tego stulecia Hiszpania utraci swoje ostatnie górskie lodowce - wynika z badań ministerstwa ochrony środowiska opublikowanych.
Ekspedycja mająca na celu poszukiwanie "człowieka śniegu" w Górskiej Szorii, na południu obwodu Kemerowskiego (Syberia), została zaplanowana na czerwiec 2009 roku - poinformował szef wyprawy, etnograf z Uniwersytetu w Kemerowie Walerij Kimiejew.
Archeolodzy odkryli koło Jerozolimy pozostałości dużej budowli oraz piec do wypalania gliny i wyroby ceramiczne, których część pochodzi z VIII wieku p.n.e. - donosi serwis internetowy Haaretz.
Spotkania ze specjalistami w dziedzinie genetyki i inżynierii genetycznej, eksperymenty w laboratorium biologii molekularnej, poznawanie zapisów w DNA - to niektóre z atrakcji czekających na uczestników drugich Warsztatów Naukowych "DNA - Encyklopedia Życia". Impreza odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Łodzi i Poznaniu.
Naukowcy przeanalizowali czteroletnie obserwacje wykonane przez sondę kosmiczną Cassini i wykonali mapę wydm na powierzchni Tytana, największego księżyca Saturna. Tytan jest dużym satelitą i w przeciwieństwie do ziemskiego Księżyca posiada własną atmosferę.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności