
Badania DNA neandertalczyków nie dostarczają żadnych dowodów na to, żeby mieli oni krzyżować się z ludźmi - poinformowali naukowcy podczas spotkania American Association for the Advancement of Science, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Chicago. Ich wnioski oparte są na zsekwencjonowaniu genomu neandertalczyka.

W centrum odległego kwazara oznaczonego symbolem SDSS J153636.22+044127.0 znajdują się dwie supermasywne czarne dziury, które krążą wokół wspólnego środka masy z okresem około 100 lat -informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".

65 lat temu, 10 marca 1944 r., w ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzelali Emanuela Ringelbluma - wybitnego historyka, działacza społecznego i politycznego związanego z partią Poalej Syjon-Lewica, organizatora Podziemnego Archiwum Getta - zwanego Archiwum Ringelbluma.

Chcesz spotkać się ze specjalistami w dziedzinie genetyki i inżynierii genetycznej, poeksperymentować w laboratorium biologii molekularnej, poznać, co jest zapisane w DNA?

Amerykański budżet na rok 2012, przygotowywany przez ekipę Baracka Obamy, zakłada wykorzystanie zysków z handlu emisjami gazów cieplarnianych - potwierdził rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

Łosie w Biebrzańskim Parku Narodowym (BPN) mają się dobrze, ich liczba nawet nieco wzrasta - takie są wnioski z zimowego liczenia tych zwierząt - poinformował wicedyrektor BPN Tadeusz Sidor. Dolina Biebrzy jest polską ostoją będących pod ochroną łosi.

Liczne obozowiska istot praludzkich i narzędzia z najstarszego okresu epoki kamienia - dolnego paleolitu - odkryli kilka dni temu na sudańskiej pustyni Bajuda naukowcy z Gdańskiego Muzeum Archeologicznego - informuje kierownik ekspedycji Henryk Paner.

Naukowcy zakończyli sekwencjonowanie pełnego genomu neandertalczyka, wymarłego około 30 tys. lat temu bliskiego krewniaka człowieka. W tym roku genom ma zostać opublikowany - informuje serwis internetowy "Nature".

Przy pomocy teleskopu VLT astronomowie zbadali atmosferę Plutona. Odkryli, że jest cieplejsza niż powierzchnia tej planety karłowatej. Znaleźli też nieoczekiwanie dużo metanu - informuje "Astronomy & Astrophysics".

Wykrycie przez naukowców z USA nowych funkcji genu Ctip2 może utorować drogę do hodowli zastępczych zębów w laboratorium, eliminując potrzebę leczenia zębów przez borowanie i wypełnianie ubytku - donoszą brytyjskie media, powołując się na publikację "The Proceedings of the National Academy of Sciences".

Lodowce znajdujące się na Wyżynie Tybetańskiej, zaopatrujące w wodę największe chińskie rzeki potnieją w zastraszającym tempie - donosi serwis ScienceDaily.

Żyjące w głębi amerykańskich Wielkich Jezior organizmy przypominają te, które zamieszkują kominy hydrotermalne na dnie oceanów i zimne jeziora pod lodem - informuje "New Scientist".

Już za kilka dni rozpoczyna się kolejny sezon badań archeologicznych w Tell el-Farcha w Delcie Nilu - informuje Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od poniedziałku, 9 marca, w warszawskim Muzeum Techniki będzie można zobaczyć najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne i odkrywcze technologie, opracowane w minionym roku w polskich instytucjach i przedsiębiorstwach. XVI Giełda Polskich Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Targach Wynalazczości potrwa do 15 marca.

Najnowsze analizy wskazują na konieczność ponownego przebadania materiałów, które można wykorzystać przy tworzeniu ogniw słonecznych. Według naukowców, dostępne dziś techniki laboratoryjne oraz przemysłowe pozwolą - być może - na produkcję wysoce wydajnych ogniw słonecznych z materiałów, które kilkadziesiąt lat temu przegrały wyścig technologiczny z krzemem, donosi "Environmental Science and Technology".