Świat nauki (archiwalne artykuły)

Jemy zmutowaną żywność. Rząd to akceptuje - pisze "Dziennik". Polska jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej o największych uprawach roślin genetycznie zmodyfikowanych - wynika z danych amerykańskiej organizacji monitorującej rynki rolne (ISAAA).
2 marca przypada 120 rocznica śmierci Ludwika Waryńskiego, działacza i ideologa polskiego ruchu socjalistycznego, twórcy Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii "Proletariat" - pierwszej polskiej partii robotniczej.
Już za kilka dni rozpoczyna się kolejny sezon badań archeologicznych w Tell el-Farcha w Delcie Nilu - informuje Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Skamieniałość części szkieletu węża-olbrzyma, żyjącego 60 mln lat temu, odkryto w Kolumbii. O znalezisku donoszą naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Nature".
Czwórka studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym wygrała konkurs zorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Studenci zapewnili sobie w ten sposób miejsce dla swojego projektu na pokładzie balonu stratosferycznego BEXUS, który w październiku 2009 roku wystartuje z portu kosmicznego w Kirunie w Szwecji.
Muzeum Warmii i Mazur podpisało we wtorek z samorządem województwa umowę na finansowanie prac remontowych, konserwatorskich i inwestycyjnych na Polach Grunwaldu. Prace mają się zakończyć do lata 2010 roku i kosztować ponad 29 mln zł.
Ciśnienie krwi jest uwarunkowane genetycznie. Nadciśnienie, jeden z głównych czynników ryzyka chorób sercowo naczyniowych i uszkodzenia nerek, może być skutkiem posiadania niekorzystnych wariantów genów, które kontrolują przepływ krwi - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nautre Genetics".
W podziemiach Watykanu znajduje się bomba z antymaterią wyprodukowaną w CERN. Na miejsce przybywa profesor Harvardu. Wokół tego wątku osadzona jest fabuła filmu pt. "Anioły i demony" - ekranizacji bestsellerowej powieści Dana Browna, która 15 maja trafi do polskich kin.
Powierzchnia lodów w Arktyce w ubiegłym roku zmniejszyła się pod wpływem globalnych zmian klimatycznych. Poinformował o tym w raporcie opublikowanym w Winnipegu kanadyjski ekspert z Uniwersytetu Manitoby, David Barber. Kierował on ekspedycją, która zajmowała się badaniem dryfowania lodów w basenie Oceanu Arktycznego.
Rekin słoniowy (hakonos), którego przodkowie wyewoluowali już około 450 milionów lat temu to najstarszy kręgowiec, który widział świat w kolorze, podobnie jak ludzie - informuje "New Scientist".
Malowidła naścienne sprzed ponad 2000 lat z zachowanymi kolorami zostały odkryte w grobowcu z czasów Dynastii Han w Chinach - donosi serwis internetowy China Central TV.
Tuż obok słynnych piramid w Gizie archeolodzy znaleźli posąg, którego wiek oszacowano na 4 tysiące lat - poinformowały we wtorek egipskie władze, zajmujące się opieką nad zabytkami.
Wczesne wieloryby prowadziły życie na pograniczu lądu i oceanu - polowały w wodzie, a rozmnażały się i wydawały potomstwo na lądzie.
W okolicach Poznania, na terenie dzisiejszego Rezerwatu Meteoryt Morasko, około 5000-3500 lat temu wystąpił deszcz meteorytów żelaznych. Uważa się, że był to największy taki deszcz rozpoznany dotąd w Europie. Świadczy o tym masa odnalezionej i formalnie udokumentowanej pozaziemskiej materii, zbliżona do 1000 kg - mówi kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Zdolność odczuwania empatii jest częściowo uwarunkowana genetycznie - wynika z najnowszych badań na myszach, o których informuje pismo "Public Library of Science ONE".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności