Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dane dostarczone przez satelity pozwoliły na stworzenie mapy ruchów statków w Europie - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) na swoich stronach internetowych.
W Hiszpanii odkryto fragment czaszki sprzed 12 mln lat. Należała ona do osobnika nieznanego wcześniej gatunku, bliskiego przodkom człowieka i małp.
Trzysta osób zadeklarowało chęć zostania suborbitalnymi turystami i doświadczenia stanu nieważkości na wysokości 110 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.
Testy genetyczne pozwalają nie tylko diagnozować choroby, ale również przewidywać ich wystąpienie. Rynek firm wykonujących lub pośredniczących w wykonywaniu tego typu testów w Polsce pozostaje nieuregulowany.
Jedyny w Niemczech lodowiec, położony na najwyższym szczycie kraju - Zugspitze w Bawarii (2962 m n.p.m.) - zapada w "letnią śpiączkę".
Słynne homoseksualne pingwiny z ZOO w Bremerhaven w północnych Niemczech, którym dano do wysiedzenia jajo odrzucone przez naturalnych rodziców, "dochowały się" pisklęcia.
Archeolodzy z Maroka i Francji odkryli fragment skamieniałej ludzkiej szczęki z okresu paleolitycznej kultury aszelskiej na stanowisku w Casablance - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Rankiem 6 czerwca 1944 r. siły zbrojne alianckich państw zachodnich rozpoczęły największą w czasie II wojny światowej operację desantową - lądowanie w Normandii. Była ona częścią operacji "Overlord", otwierającej drugi front w Europie.
Prosty eksperyment, naśladujący tradycyjną chińską metodę konserwowania jajek, ujawniając mechanizmy rządzące zmianami struktury białek (biopolimerów) pozwoli w przyszłości na opracowanie metod świadomej ich modyfikacji.
Gigantyczna erupcja wulkaniczna wywołała 260 mln lat temu wielkie wymieranie. O odkrytych niedawno w Chinach śladach erupcji piszą naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Świat naukowy i polityczny Stanów Zjednoczonych powitał w końcu tygodnia wielkie wydarzenie, jakim było uruchomienie w Kalifornii największego lasera, zdolnego emitować energię elektryczną równą gwieździe. Projekt badawczy opatrzony został kryptonimem NIF (National Ignition Facility).
Zainstalowany w wodach Zatoki Puckiej łańcuch elektronicznych urządzeń ostrzegawczych - pingerów - ma odstraszyć morświny i zapobiec ich zaplątywaniu się w sieci rybackie. Projekt przedstawiono na VII Bałtyckim Festiwalu Nauki w Trójmieście.
Owady mają zdolność odczuwania bólu i zagrożenia - wykazały badania naukowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy odbierają go w sposób świadomy - wyjaśniali Beata Symonowicz i Paweł Mazurkiewicz podczas sympozjum naukowego "To się w głowie nie mieści" na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W Kursku natrafiono na grób sprzed około 4 tysięcy lat - poinformował miejscowy historyk Aleksandr Zorin. Zaznaczył, że nie jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie w mieście.
20 lat temu odeszła rabunkowa gospodarka, która nie liczyła się ze zdrowiem ludzi i ochroną środowiska - podkreślał minister środowiska prof. Maciej Nowicki podczas jubileuszu 20 lat istnienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności