Świat nauki (archiwalne artykuły)

Łącząc wrażliwe na światło ultrafioletowe (UV) nanocząstki dwutlenku tytanu z doskonale przewodzącymi prąd elektryczny nanorurkami węglowymi powstał nanomateriał, którego właściwości elektryczne modyfikowane są pod wpływem promieniowania UV - informuje "Angewandte Chemie International Edition".
Czerwcowe noce, mimo iż krótkie, umożliwią obserwacje jasnych planet, takich jak Wenus, Mars, Jowisz i Saturn - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.
Turyści, którzy podziwiają cuda natury rozmawiając szeptem, by nie spłoszyć zwierząt powinni jednak zachować milczenie. Okazuje się bowiem, że niektóre stworzenia stresują się nawet wtedy, gdy rozmawiamy bardzo cicho - twierdzą naukowcy na łamach pisma "New Scientist".
Użycie nanomateriałów o silnych właściwościach biobójczych do odkażania hodowli roślin in vitro radykalnie zwiększa jakość hodowli. Nanoodkażanie jest nie tylko skuteczniejsze, ale i szybsze, gdyż proces ten jest jednoetapowy.
Zespół irańskich i angielskich archeologów odkrył pozostałości najstarszej na terenie Iranu osady ludzkiej sprzed prawie 12 tysięcy lat - donosi serwis internetowy Turkish Daily.
Po przeprowadzeniu przez amerykańskich specjalistów testów urządzeń na kosmicznym teleskopie Hubble w agencji badań kosmicznych NASA wyrażane jest przekonanie, że unikalne laboratorium będzie pracować jeszcze co najmniej pięć lat. Przedstawiciel NASA oświadczył, że "cała aparatura funkcjonuje doskonale".
Beton możne stać się bardziej przyjazny środowisku, gdy dokładnie poznany zostanie jego "cykl życiowy", a w szczególności sposób pochłaniania dwutlenku węgla przez gotowe elementy betonowe.
Żółwie błotne z Mazur rozpoczęły wędrówkę na lęgowiska, gdzie złożą jaja. Każdy krok samic tego ściśle chronionego gatunku, śledzą przyrodnicy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którzy założyli zwierzętom nadajniki.
Zespół chorwackich i francuskich archeologów odkrył u wybrzeży Chorwacji wrak statku sprzed ponad 2000 lat - donosi serwis internetowy Javno.
Zauropody, ogromne dinozaury o długich łabędzich szyjach, przeważnie nosiły swoje głowy blisko ziemi. Okazuje się, że wznoszenie ich ponad ciało, jak u żyraf, kosztowałoby je zbyt dużo energii na pompowanie krwi do mózgu - piszą naukowcy w "Biology Letters".
Nowa metoda wyznaczania odległości na dużych skalach pozwoli lepiej zrozumieć Wszechświat, w którym żyjemy i dokładniej określać dystans dzielący nas od różnych obiektów kosmicznych - poinformowała grupa astronomów kierowanych przez Stephena Bailey'a z Laboratory of Nuclear and High Energy Physics w Paryżu.
Jest mieszaniną wody i mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej. Pod wpływem siły, zamienia się w twarde ciasto, delikatnie trzymana spływa między palcami. Próbuję przebić się pięścią do dna naczynia - niewykonalne. Delikatnie układam dłoń na powierzchni - ręka zapada się bez trudu, do samego dna.
Wskutek nadmiernej eksploatacji łowisk i urbanizacji wybrzeży 85 proc. raf ostrygowych uległo degradacji - wynika z raportu amerykańskiej organizacji Nature Conservancy.
Dlaczego niektóre ptaki wyśpiewują bardziej wymyślne melodie niż inne? Naukowcy dowodzą, że jest to częściowo uwarunkowane klimatem. Ich badania zostały opublikowane w piśmie "Current Biology".
Relikty konstrukcji słupowych, pieca do pieczenia chleba, studnie z dębową cembrowiną , kilka piwniczek i układ zabudowy charakterystyczny dla XVII wiecznej, drewnianejá architektury folwarcznej wsi kujawsko-dobrzyńskiej przebadali archeolodzy w Nowej Wsi (pow. Włocławek).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności