Świat nauki (archiwalne artykuły)

Polska będzie kierować flagowym projektem, zainaugurowanej w środę, unijnej Strategii rozwoju regionu Morza Bałtyckiego, który ma ocenić potrzebę oczyszczenia Bałtyku z zalegającej na jego dnie broni chemicznej - powiedziała PAP w środę komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner.
O płci jaszczurki decyduje m.in. rozmiar jajka. Z dużych jajek wykluwają się dziewczynki, a z małych chłopcy - informują australijscy naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Kolejne pozostałości kompleksu studni, zaopatrujących średniowiecznych mieszkańców Bytomia (Śląskie) w wodę, ale też służących im np. jako lodówki, odkryto podczas prac budowlanych w śródmieściu tego miasta.
Naukowcy Instytutu Ekologii Północy poinformowali na konferencji prasowej w Jakucku, że znaleziony w październiku 2008 roku w Jakucji młody mamut zginął około 30 tysięcy lat temu.
Agencja NASA wyznaczyła na 13 czerwca start promu kosmicznego Endeavour, którego załoga ma podczas trwającej 16 dni misji zamontować w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS ostatni element skonstruowanego w Japonii laboratorium naukowego Kibo.
Powodzie, burze, czy susze, stanowiące konsekwencję globalnych zmian klimatycznych, zagrażają coraz większej liczbie ludzi - podkreślały w poniedziałek międzynarodowe organizacje pomocowe na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej w Bonn.
W madryckim ogrodzie zoologicznym zaprezentowano w tym tygodniu po raz pierwszy małego nosorożca, który jest zaledwie trzecim na świecie urodzonym w wyniku sztucznej inseminacji.
Zespół chińskich archeologów odkrył we wschodnich Chinach pięć grobowców pochodzących z okresu panowania dwóch różnych dynastii - donosi serwis internetowy Shanghai Daily.
Dobrze zachowany szkielet mamuta pochodzący prawdopodobnie sprzed 1 miliona lat został odkryty w Serbii - donosi agencja Associated Press.
Na powierzchni Słońca rozwija się całkiem spora grupa plam, a astronomowie przewidują niezbyt efektowne maksimum obecnego cyklu na maj roku 2013 - informuje NASA.
10 czerwca mija 67. rocznica pierwszej zbiorowej ucieczki więźniów z niemieckiego obozu Auschwitz. W buncie i ucieczce wzięło udział około 50 więźniów. Na wolność przedostało się tylko dziewięciu.
Dokuczliwe susze i środki chemiczne stosowane przez rolników stanowią poważne zagrożenie dla 2 tys. lwów zamieszkujących Kenię. W ciągu ostatnich ośmiu lat co najmniej 75 zwierząt śmiertelnie zatruło się pestycydami - alarmują ekolodzy.
Arachnofobia? Nie dla uczonych! Podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na stoisku Akademii Podlaskiej królowały pająki. Kiedy starsi poznawali ich sekrety, dzieci układały pajęcze puzzle, wypełniały barwami kontury różnych okazów, czytały bajki o pająkach.
Archeolodzy odkryli nowe artefakty na stanowisku w południowo-wschodnim Meksyku, gdzie znajdują się pozostałości miasta i rzecznego portu Majów - donosi serwis internetowy Art Daily.
24 maja 1907 roku powstało Towarzystwo Naukowe Warszawskie. W czerwcu tego samego roku odbyło się jego pierwsze uroczyste posiedzenie. O tym wydarzeniu przypomniała wystawa fotogramów stołecznych organizacji i stowarzyszeń, zorganizowana w pasażu Wiecha w Warszawie, podczas Dni Warszawskich Organizacji Pozarządowych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności