
Polscy inżynierowie mają swój wkład w rozwój technologii tworzenia półprzewodników - materiałów, bez których nie da się dzisiaj wytwarzać zaawansowanych urządzeń codziennego i przemysłowego użytku.

Bułgarscy archeolodzy odkryli pozostałości osady sprzed około 7000 lat na stanowisku w północno-wschodniej Bułgarii - donosi serwis internetowy Novinite.

Zapewne każdy pamięta legendę o bazyliszku zabijającym wzrokiem. Okazuje się, że w Azji Południowo-Wschodniej mieszka stworzenie, które ma równie niezwykłe zdolności. Niewielki wąż czułkowy potrafi sprawić, że ofiara sama wpłynie do jego paszczy - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Około miliona par w Polsce ma problemy z płodnością - leżą one zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn, u których jest to rosnący problem. Zadaniem genetyki jest rozwój technik wspomagających zapłodnienie. Osiągnięcia i sukcesy na skalę europejską m na tym polu kilka polskich klinik leczenia niepłodności.

Archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli w gwatemalskim Nakum jedno z najstarszych zachowanych przedstawień władcy Majów wykonane we fryzie stiukowym oraz m.in. naczynia pokryte hieroglifami, fragmenty stiukowych rzeźb i kamienną rynnę. Badaniami kierowali: dr Jarosław Źrałka i Wiesław Koszkul.

28 czerwca 1919 r. w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego państwa zwycięskiej koalicji podpisały traktat pokojowy z Niemcami. Był on najważniejszym z układów kończących I wojnę światową, w której zginęło około 9 milionów żołnierzy, a około 20 milionów zostało rannych.

Rusza PROTEUS - program budowy zrobotyzowanego systemu wspierającego działania służb ratowniczych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - poinformowano 25 czerwca na konferencji prasowej.

Prof. Hanna Szymańska i dr Krzysztof Babraj z Muzeum Archeologicznego w Krakowie prowadzą prace na terenie starożytnego miasta położonego w sąsiedztwie Aleksandrii, które przeżywało rozkwit w VI-VII w. n.e.

1000 naukowców z całego świata badających kosmos przyjeżdża w lipcu na Uniwersytet Łódzki.

Zniszczone ekrany ciekłokrystaliczne (LCD) nie muszą już trafiać na śmietnik. Opracowano metodę, która pozwala na wtórne pozyskiwanie niektórych związków chemicznych ze zużytych ekranów odbiorników telewizyjnych, czy monitorów komputerowych LCD. Co więcej, uzyskany w ten sposób materiał może znaleźć zastosowanie w medycynie - informuje "Green Chemistry".

Europejska Agencja Kosmiczna (EAK) poinformowała, że kosmiczny teleskop Herschel przekazał pierwsze zdjęcia na Ziemię. Są to zdjęcia galaktyki M51, położonej w odległości około 35 milionów lat świetlnych od naszej planety.

W Polsce powoli rośnie zainteresowanie nauczycieli i uczniów historią systemu komunistycznego - ocenił we wtorek w Berlinie dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.

Piękno nauki polega na tym, że rozwija się ona w sposób nieprzewidywalny. Za chwilę może zatem dojść do odkrycia, które całkowicie zmieni nasz pogląd na biologię czy fizykę. Dziś gdy do analizy DNA wystarczy jedna komórka, możemy sekwencjonować dowolne genomy.

Z terenów Ameryki Północnej - Kanady, Meksyku oraz USA - rocznie do atmosfery trafia kilka miliardów kilogramów toksycznych substancji chemicznych. 90 procent tego zanieczyszczenia wytwarzane jest przez zakłady należące do zalewie 15 różnych gałęzi przemysłu!

We wschodniej Francji trwają próby schwytania 1,5-metrowego krokodyla, którego dostrzeżono w stawie w gminie Xertigny (Lotaryngia) - poinformowały władze. Gada widziało wielu świadków, a także strażacy i żandarmi.