Świat nauki (archiwalne artykuły)

Mikrochip, zbudowany z serii powtarzających się cienkich kanalików o mikrometrycznej średnicy, wraz z precyzyjnym femtosekundowym laserem oraz mikroskopem optycznym pozwala na badanie zachowania się komórek nerwowych (a dokładniej ich "wypustek" - aksonów) podczas regeneracji nerwu, po jego uszkodzeniu mechanicznym. Nowe urządzenie dostarcza bezcennych danych o komórkach nerwowych, które mogą być wykorzystane przez lekarzy zajmujących się odtwarzaniem nerwów, informuje "Lab on a Chip".
Klimatyzacja stała się w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem większości biurowców, centrów handlowo-usługowych czy budynków użyteczności publicznej. Ponieważ jednak konwencjonalne rozwiązania do oziębiania powietrza klimatyzacyjnego generują olbrzymie koszty, rośnie zainteresowanie wykorzystaniem do tego celu energii promieniowania słonecznego.
O odkryciu nowego podgatunku małpy w odległym rejonie brazylijskiej Amazonii poinformowała - zajmująca się badaniami, edukacją i ochroną przyrody - organizacja Wildlife Conservation Society (WCS).
Archeolodzy odnaleźli na Cyprze pozostałości najstarszej osady rolniczej, jaką dotąd odkryto na wyspie - informuje serwis internetowy Bloomberg.
Piotr Godlewski, licealista z Radomia zdobył Złoty Medal na zakończonej 20 lipca XL Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Meridzie w Meksyku. W ogólnej klasyfikacji zajął 6. miejsce.
Człowiek jest bliżej spokrewniony z orangutanem niż z szympansem - przekonują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Journal of Biogeography".
Dr Andrzej Siemko i dr Mick Storr - pracownicy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie zostali odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Dzięki ich pracy nauczyciele fizyki ze szkół średnich mogą zdobywać doświadczenie w największym ośrodku badań jądrowych na świecie.
Na przesłanych niedawno przez sondę Lunar Reconaissance Orbiter (LRO) zdjęciach widać miejsce lądowania Apolla 11 przed 40 laty, a także ślady obecności Apolla 14, 15, 16 i 17 - informuje "New Scientist".
W przypadającą w poniedziałek 20 lipca br. rocznicę nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera przedstawiciele władz w Berlinie oddali hołd uczestnikom ruchu oporu wobec reżimu narodowosocjalistycznego.
Do listy czterech osób z różnych rejonów świata, których pełną sekwencję genomu już znamy, dołączył przedstawiciel Korei nazwany symbolicznie AK1. Informację na temat DNA AK1 przedstawiono na łamach czasopisma "Nature". Badania materiału genetycznego ludzi z różnych zakątków świata pozwalają lepiej zrozumieć naszą etniczną różnorodność, a także warunkowaną genetycznie skłonność do różnych chorób.
Kosztem ponad 80 mln zł do 2014 r. w Gliwicach powstanie Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii, które pomieści sale laboratoryjne, dydaktyczne i naukowe trzech wydziałów Politechniki Śląskiej. 75,5 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych.
Z raportu opublikowanego przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Zwierząt wynika, że wieloryby przynoszą znacznie więcej zysku wtedy, gdy są oglądane przez turystów niż wtedy, gdy są zabijane i zjadane - informuje serwis "New Scientist".
Dramatycznie może zmaleć dzika populacja największych kotów świata - tygrysów syberyjskich (Panthera tigris altaica) - jej efektywna liczebność to zaledwie 27-35 osobników, choć na wolności żyje do 500 tych majestatycznych władców tajgi - wynika z badań, o których w czwartek pisze internetowy serwis BBC.
Choć trudno to sobie dziś wyobrazić, w misji na Księżyc astronautów statku Apollo 11 wspomagał dużych rozmiarów pokładowy komputer, który bardziej przypominał kalkulator.
Umocnienia ziemne sprzed 250 lat, które otaczały rosyjski obóz warowny podczas bitwy pod Kunowicami odnaleźli archeolodzy w Lubuskiem.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności