Dzięki domowym komputerom odkryto cztery pulsary gamma

Dział: Kosmos

W ramach naukowego projektu społecznościowego Einstein@home udało się odkryć cztery pulsary gamma w danych z teleskopu Fermi – informuje niemiecki Instytut Maxa Plancka ds. Fizyki Grawitacyjnej w Hannowerze.

Naukowcy z niemieckich instytutów Maxa Plancka zajmujących się fizyką grawitacyjną oraz radioastronomią, razem z międzynarodowym zespołem, odkryli w danych pochodzących z amerykańskiego teleskopu kosmicznego Fermi, cztery nieznane pulsary gamma. Odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu sieci komputerów pracujących w ramach projektu Einstein@home.

Odkryte obiekty znajdują się w płaszczyźnie Galaktyki i otrzymały oznaczenia: PSR J0554+3107, PSR J1422-6138, PSR J1522-5735 oraz PSR J1932+1916.

W ramach Einstein@home każdy chętny może zgłosić swój udział, instalując specjalną aplikację i udostępniając moc obliczeniową swojego komputera domowego dla celów naukowych. W ten sposób obliczenia rozproszone prowadzone są na ponad 200 tysiącach komputerów należących do 40 tysięcy uczestników projektu z całego świata, w tym wielu z Polski.

Satelita Fermi został wystrzelony w 2008 roku. Prowadzone przez niego obserwacje całego nieba w zakresie promieniowania gamma doprowadziły do okrycia tysięcy źródeł gamma, wśród których mogą być setki pulsarów. Zidentyfikowanie czy dane źródło jest pulsarem wymaga dużych mocy obliczeniowych, stąd pomysł zaprzęgnięcia do tego zadania społeczności miłośników nauki.

Od połowy 2011 roku Einstein@home poszukuje sygnałów od pulsarów gamma w danych z satelity Fermi. Oryginalnie projekt powstał w roku 2005 w celu poszukiwania sygnałów fal grawitacyjnych w danych z detektorów LIGO (co czyni do tej pory). W roku 2009 dodano z kolei poszukiwania pulsarów radiowych.

W obliczeniach, które doprowadziły do odkrycia nowych pulsarów gamma największy udział miały komputery ośmiu wolontariuszy projektu Einstein@home. Osoby te mieszkają w Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Wolontariusze otrzymali specjalne certyfikaty oraz zostali wymienieni w publikacji naukowej dotyczącej odkrytych pulsarów.

zdjęcie: Źródło: Knispel/Pletsch/AEI/NASA/DOE/Fermi LAT Collaboration.

data ostatniej modyfikacji: 2013-11-27 15:19:49
Komentarze
 
Polityka Prywatności