Dzięki Curiosity poznalismy pochodzenie marsjańskich meteorytów

Dział: Kosmos

Badania wykonane przez amerykański łazik Curiosity, który znajduje się na powierzchni Marsa, dostarczyły dowodów na to, że znajdowane na Ziemi tzw. meteoryty marsjańskie faktycznie pochodzą z Czerwonej Planety – poinformowała Amerykańska Unia Geofizyczna.

Najnowsze pomiary dokonane przez Curiosity obejmują bardzo precyzyjne wyznaczenie dwóch form (izotopów) gazu argonowego: argonu-36 i argonu-38, dokonane za pomocą instrumentu Sample Analysis at Mars (SAM).

Oba te izotopy występują w sposób naturalny w Układzie Słonecznym, ale na Marsie stosunek izotopu lżejszego do cięższego jest specyficzny, gdyż spora część pierwotnej atmosfery planety została utracona w przestrzeń kosmiczną, a to oznacza utratę także szybszą utratę lżejszych izotopów argonu niż cięższych. Dzieje się tak, ponieważ izotopy lżejsze łatwiej unoszą się do górnych patii atmosfery i potrzebują mniejszych energii, aby uciec w przestrzeń kosmiczną. Z punktu widzenia pomiarowego oznacza to, że na Marsie jest więcej argonu-38 niż na Ziemi.

Wiele lat analiz komórek gazu uwięzionych w marsjańskich meteorytach znajdowanych na Ziemi zawęziło stosunek argonu-36 do argonu-38 do zakresu od 3,6 do 4,5 atomów izotopu pierwszego przypadających na jeden atom izotopu drugiego. Z kolei pomiary z lądowników Viking z lat 70. ubiegłego wieku dawały dla marsjańskiej atmosfery wartości od 4 do 7. Najnowsze pomiary z Curiosity uściślają ten wynik do 4,2.

Stosunek obu izotopów argonu jest jednym lepszych sposobów określania przez naukowców, jak dużo atmosfery planeta utraciła w ciągu miliardów lat. Gdyby Mars zachował całą atmosferę, miałby podobną wartość stosunku izotopów argonu, jak Słońce albo Jowisz (czyli około 5,5). Znając dokładną różnicę można udoskonalić modele utraty atmosfery przez Marsa.

Curiosity Rover - zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Marsa, w ramach programu badawczego Mars Science Laboratory (MSL) w celu oceny możliwości występowania potencjalnych warunków do życia w przeszłości, zbadania możliwości utrzymania się życia organicznego na Marsie, wykonania pomiarów meteorologicznych, poszukiwania pierwiastków biogennych, badania stopnia wilgotności gleby oraz poszukiwanie wody i związków mineralnych z nią związanych, przeprowadzenia pomiarów widma wysokoenergetycznego promieniowania naturalnego, zbadania składu skał i gleby oraz określenia charakterystyki możliwych cyklów hydrologicznych na badanej planecie.


data ostatniej modyfikacji: 2013-10-18 15:47:55
Komentarze
 
Polityka Prywatności