Świat nauki (archiwalne artykuły)

Badania wykonane przez amerykański łazik Curiosity, który znajduje się na powierzchni Marsa, dostarczyły dowodów na to, że znajdowane na Ziemi tzw. meteoryty marsjańskie faktycznie pochodzą z Czerwonej Planety – poinformowała Amerykańska Unia Geofizyczna.
Najnowsze wyniki badań wskazują, że planetoidy trojańskie Marsa mogły powstać w wyniku dawnych kolizji większych obiektów. Wyniki zostały przedstawione podczas 45. spotkania oddziału planetarnego Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, które odbywa się w Denver w Kolorado (USA).
Możliwość ubiegania się o czas obserwacyjny na największych teleskopach optycznych Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem polskich astronomów - poinformowało w komunikacie Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA).
Dzięki łazikowi Curiosity naukowcy zbadali skałę magmową na Marsie, która wykazuje bardzo podobne cechy do skał ziemskich - poinformowała amerykańska uczelnia Caltech.
Do sieci radioteleskopów ALMA została właśnie przekazana ostatnia 12-metrowa antena wyprodukowana w Europie. O ukończeniu swojego największego kontraktu poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), reprezentujące nasz kontynent w tym wielkim projekcie.
Na październikowym niebie będzie można zobaczyć duży rój meteorów, ciekawą kometę i zaćmienie Księżyca. Będą też dobre warunki do obserwacji Urana i Jowisza - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
12-metrowy radioteleskop APEX uzyskał nową kamerę do rejestracji obrazów na falach submilimetrowych. Udało się za jej pomocą uzyskać już pierwsze obrazy, o czym poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Powstała firma, która oferuje sprzęt potrzebny do wysłania własnej misji w kosmos – informuje New Scientist. Przy użyciu balonów można wysłać w stratosferę kamerę, aparat bądź inne przedmioty, a wszystko ma być dostępne po przystępnej cenie.
Próbnik międzyplanetarny Voyager 1 jako pierwszy stworzony przez człowieka obiekt opuścił Układ Słoneczny - poinformowała w czwartek amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
W sobotę rano polskiego czasu amerykańska kosmiczna sonda LADEE została wystrzelona w kosmos. Jej celem jest badanie Księżyca – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Projekt kosztował 280 milionów dolarów.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA zawęziła listę możliwych miejsc dla lądowania na Marsie automatycznej sondy InSight, które ma nastąpić we wrześniu 2016 roku. Teraz będzie je dokładnie fotografować z orbity.
Naukowcy analizujący dane z amerykańskiego instrumentu, który pracował na indyjskiej sondzie Chandrayaan-1, znaleźli na powierzchni Księżyca ślady wody pochodzącej z wnętrza naturalnego satelity Ziemi – informuje John Hopkins Applied Physics Laboratory w USA.
Międzynarodowy zespół astronomów zidentyfikował i zbadał najstarszą znaną bliźniaczkę Słońca, odległą od nas o 250 lat świetlnych. Co więcej, może ona posiadać planetę typu ziemskiego. O odkryciu poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), którego teleskop posłużył do badań.
Astronomowie prowadzący obserwacje za pomocą sieci radioteleskopów ALMA uzyskali szczegółowy obraz strumieni materii poruszających się od nowo narodzonej gwiazdy – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Zaprojektowanie prostej, taniej i bezpiecznej dwuosobowej misji na Marsa, to wyzwanie dla młodych inżynierów z całego świata. Misja ma wyruszyć w styczniu 2018 r., a zgłoszenia można przesyłać do 15 marca 2014 roku. Na najlepszy zespół czeka 10 tys. dolarów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności