Zsekwencjonowano genom palmy oleistej

plantacja na madagaskarze palmy oleistej

Naukowcom udało się poznać genom palmy oleistej, stanowiącej jedną z kluczowych roślin uprawnych na świecie.

Olej z palmy wykorzystywany jest w wielu produktach codziennego użytku, jednak jego pozyskiwanie wywołuje kontrowersje, gdyż pod plantacje wycina się duże połacie lasów deszczowych.

Dzięki odcyfrowaniu DNA rośliny badacze zidentyfikowali geny, które mogą posłużyć stworzeniu bardziej zrównoważonych upraw - podał magazyn "Nature". Znaleźli np. gen, który odpowiada za to, że niektóre drzewa produkują więcej oleju niż inne.

"Palmy oleiste formują trzy rodzaje owoców. (...) Jedna z form - tenera - ma cieńszą łupinę, więcej mięsistego owocu służącego do pozyskiwania oleju i to właśnie tej formy używa się do komercyjnej produkcji. Zidentyfikowaliśmy gen odpowiedzialny za tę cechę" - powiedział dr Rajinder Singh z malezyjskiej agencji rządowej zajmującej się tą gałązią przemysłu.

Choć plantatorzy starają się pozyskiwać jedynie formę tenera, to do 10 proc. nasion jest zanieczyszczonych i wyrastają z nich inne palmy. Teraz będzie można wykorzystać informację genetyczną, aby zidentyfikować efektywniejsze nasiona.

"Wyprodukowanie przez palmy owoców jest długotrwałym procesem, zatem jeśli będziemy w stanie przewidzieć, jaką dadzą formę owocu, będzie to dla plantatorów duża pomoc" - powiedział prof. Robert Martienssen z Cold Spring Harbour Laboratory. Dr Ravigadevi Sambanthamurthi z rządowej agencji dodaje, że dzięki zwiększeniu efektywności upraw nie trzeba będzie wycinać więcej lasów tropikalnych.

Przedstawiciele organizacji WWF zwracają uwagę, że palmy oleiste już w tej chwili są produktywnymi roślinami, jednak światowe zapotrzebowanie będzie wciąż rosło, a co za tym idzie - będą rozrastały się plantacje. Uprawa palm oleistych powinna być zrównoważona, a proces wybierania obszarów pod plantacje musi podlegać kontroli - przekonują ekolodzy. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2013-07-25 15:54:14
Komentarze
 
Polityka Prywatności