Jaskinie na Sumatrze zostaną zbadane przez australijskich i indonezyjskich archeologów

jaskinia
Dział: Archeologia

Archeolodzy z Australii i Indonezji będą razem prowadzić prace wykopaliskowe na prehistorycznym stanowisku w jaskini położonej na indonezyjskiej wyspie Sumatra – informuje serwis internetowy Illawarra Mercury.

Zespół naukowców z Narodowego Centrum Badań Archeologicznych w Dżakarcie oraz Uniwersytetu w Wollongong - mieście na wschodnim wybrzeżu Australii w stanie Nowa Południowa Walia – poprowadzi badania w jaskini Harimau, gdzie wcześniej odkryto pozostałości ludzkiej obecności sprzed ponad 3000 lat.

Jaskinia Harimau znajduje się w pobliżu miejscowości Tanjung Agung w indonezyjskiej prowincji Sumatra Południowa, w południowo-wschodniej części wyspy.

Jak poinformował prof. Truman Simanjuntak z Narodowego Centrum Badań Archeologicznych, podczas dotychczasowych prac w jaskini prowadzonych przez indonezyjskich naukowców odkryto liczne malowidła naskalne oraz 66 ludzkich grobów sprzed około 3000 lat.

Zdaniem prof. Simanjuntaka, tak duża liczba grobów wskazuje, że jaskinia była zamieszkana przez wiele lat. W głębszych częściach jaskini, które nie zostały jeszcze szczegółowo zbadane, archeolodzy także natrafili na ślady ludzkiej obecności.

Odkryte na stanowisku ślady, w tym pozostałości roślin oraz zwierzęcych kości mogą świadczyć o tym, że ludzie wykorzystujący jaskinię Harimau jako schronienie nie byli już koczownikami, lecz prowadzili osiadły tryb życia.

W okolicy jaskini Harimau znajduje się też wiele innych jaskiń. Indonezyjscy naukowcy naliczyli ich około 50, a w większość z nich odkryto interesujące materiały do dalszych badań archeologicznych.

Według prof. Simanjuntaka, w prehistorycznych czasach okolica mogła być dość gęsto zamieszkana przez ludzi żyjących w poszczególnych jaskiniach w grupach po kilka lub kilkanaście rodzin.

Zdaniem Michała Morwooda z Uniwersytetu w Wollongong, w zespole badającym jaskinię Harimau ze strony australijskiej znajdą się eksperci w dziedzinie datowania malowideł naskalnych oraz specjaliści w określaniu wieku metodą termoluminescencyjną, przydatną w datowaniu depozytów w głębszych częściach jaskini. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2013-04-18 15:42:35
Komentarze
 
Polityka Prywatności