Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeologia podwodna to nie tylko działające na wyobraźnię wraki statków wypełnione złotem. To także zatopione krajobrazy, czyli całe światy zalane przez podnoszące się wody wszechoceanu - mówi w rozmowie z PAP dr Przemysław Krajewski, archeolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Archeolodzy z Australii i Indonezji będą razem prowadzić prace wykopaliskowe na prehistorycznym stanowisku w jaskini położonej na indonezyjskiej wyspie Sumatra – informuje serwis internetowy Illawarra Mercury.
Państwowy Zarząd Dziedzictwa Kulturalnego w Chinach ogłosił listę dziesięciu najważniejszych odkryć archeologicznych dokonanych w 2012 roku – informuje serwis internetowy Xinhuanet.
Ukończono pierwszą fazę prac przy tworzeniu pełnej listy stanowisk archeologicznych.
Została wydana zgoda przez Ministerstwo Turystyki i Starożytności Iraku na rozpoczęcie wykopalisk przez sześć zagranicznych ekspedycji archeologicznych.
Polscy archeolodzy odkryli w północnym Sudanie pozostałości osady ludzkiej, której wiek szacowany jest nawet na około 70 tys. lat.
Przez ostatnie 20 lat naukowcy uważali, że nasi wymarli krewniacy, przedstawiciele Homo sapiens neandertalensis, żyli na południu Półwyspu Iberyjskiego równolegle z przedstawicielami Homo sapiens sapiens. Oznaczałoby to, że oba podgatunki kontaktowały się ze sobą. Najnowsze badania kwestionują jednak tę hipotezę.
Egipski władca wstąpił na tron w 1333 r. p.n.e. w wieku zaledwie 8 lat i nagle zmarł po dziesięciu latach sprawowania rządów (w 1323 r. p.n.e.). Stał się legenda w czasach współczesnych, gdy w listopadzie 1922 r. archeolodzy pod kierownictwem Howarda Cartera odnaleźli jego mumię. Od tego czasu badacze szukają odpowiedź, co mogło być przyczyną jego zgonu.
Najnowsze ustalenia naukowców dowodzą, że łączna długość fortyfikacji wchodzących w skład Wielkiego Muru wynosiła ponad 21 tys. kilometrów.
Przodkowie człowieka używali ognia już milion lat temu, czyli o 300 tysięcy lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Mikroskopijne ślady popiołu drzewnego pośród kości zwierzęcych i narzędzi krzemiennych znaleźli naukowcy na stanowisku Wonderwerk w Południowej Afryce. Warstwę archeologiczną, z której pochodzi znalezisko, datowano na milion lat.
Szkoci mogą pochwalić się ciekawym znaleziskiem. Jak podaje BBC News Scotland, odkryto piłkę futbolową, która ma niemal 500 lat i jak się okazuje, jest najstarsza na świecie. Znaleziono ją za boazerią szkockiego zamku.
Na podkarpackim odcinku autostrady A4, podczas badań wykopaliskowych, znaleziono kilka tysięcy obiektów. Około 500 z nich tworzy wystawę "Autostradą w przeszłość", którą od czwartku można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
Izraelscy archeolodzy znaleźli w starożytnym tunelu kanalizacyjnym w Jerozolimie rzymski miecz, monety, garnki i lampki oliwne, pozostawione tam przed dwoma tysiącami lat - poinformował w poniedziałek Urząd ds. Zabytków Starożytnych z Izraela.
Polscy archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy pracują pod kierunkiem prof. Józefa Szykulskiego, mogą pochwalić się odkryciem cmentarzyska słabo znanego ludu sprzed 2 tys. lat u ujścia rzeki Tambo i kilkudziesięciu nieznanych obozowisk o chronologii sięgającej IX tysiąclecia p.n.e. w rejonie jeziora Jucumarini w Peru.
Grupa naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 26 do 30 lipca 2011 roku, weźmie udział w międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Metropolitan Museum w Nowym Jorku poświęconej powstaniu państwa faraonów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności