W Chinach ustalono listę najważniejszych odkryć archeologicznych w 2012 roku

starozytnenaczynia
Dział: Archeologia

Państwowy Zarząd Dziedzictwa Kulturalnego w Chinach ogłosił listę dziesięciu najważniejszych odkryć archeologicznych dokonanych w 2012 roku – informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Na czele opublikowanej w ostatni wtorek listy znajdują się pochodzące sprzed 4000 lat mury miasta - największego w Chinach w okresie neolitu - odkryte na stanowisku w prowincji Shaanxi.

Neolityczne mury posiadają zdobienia z rzeźbionego jadeitu, wskazujące na ważną rolę miasta w rozwoju starożytnej chińskiej cywilizacji.

Zdaniem ekspertów, odkrycie to umożliwia naukowcom prowadzenie dalszych badań historii rozwoju chińskiej cywilizacji dzięki nowemu materiałowi badawczemu.

Wśród najważniejszych ubiegłorocznych odkryć archeologicznych w Chinach znalazły się też najstarsze na liście pozostałości i ruiny z okresu paleolitu, odkryte na stanowisku w prowincji Henan w środkowo-wschodniej części kraju, neolityczne stanowisko Shunjiaji w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach oraz ruiny i grobowce z epoki brązu na stanowiskach w Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur w północno-zachodnich Chinach.

Jak poinformował Tong Mingkang z Państwowego Zarządu Dziedzictwa Kulturalnego, wszystkie odkrycia i znaleziska są chronione przez lokalne władze.

Według Tonga Mingkanga, ponad 100 stanowisk archeologicznych w Chinach jest uznanych za kluczowe zabytki kultury znajdujące się pod ochroną państwa, a niektóre z nich są udostępnione zwiedzającym. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2013-04-11 15:22:49
Komentarze
 
Polityka Prywatności