Znaleziska rodem z autostrady

Dział: Archeologia

Na podkarpackim odcinku autostrady A4, podczas badań wykopaliskowych, znaleziono kilka tysięcy obiektów. Około 500 z nich tworzy wystawę "Autostradą w przeszłość", którą od czwartku można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Wśród zabytków, najstarsze pochodzą z około 10 tys. lat przed naszą erą, czyli od starszej epoki kamienia (paleolit), natomiast najmłodsze - z przełomu XVI i XVII stulecia naszej ery.

W czasie wykopalisk przebadano 83 stanowiska na łącznej powierzchni ponad 140 hektarów.

"Nigdy przedtem na obszarze południowowschodniej Polski tak dużych prac archeologicznych nie prowadzono. Wymagały one zaangażowania ogromnego wysiłku archeologów, którzy przywrócili nauce tysiące obiektów i zabytków ruchomych" podkreśliła kierownik działu archeologii rzeszowskiego muzeum Joanna Podgórska-Czopek.

Najstarsze eksponaty to narzędzia kamienne i krzemienne. Pokazano także zabytki pochodzące z grobów z końca neolitu i wczesnej epoki brązu, w tym z bogato wyposażonego grobu młodego księcia ze Szczytnej sprzed 5 tys. lat. Znalazły się tam m.in.: miedziany toporek, zausznica, naszyjnik oraz pięć glinianych naczyń - jedna amfora i cztery puchary. Można zobaczyć też groty sercowate do strzał i kilkanaście narzędzi krzemiennych oraz kości zwierzęce.

Z wczesnej epoki żelaza, okresu rzymskiego i wczesnego średniowiecza pochodzą m.in. ozdoby ze srebra, szkła, muszli oraz broń i naczynia.

Inną grupą zabytków są znaleziska osadowe, m.in. studnie drewniane, w tym jedna z najstarszych, pochodząca IX wieku przed naszą erą studnia z Terliczki, a także ceramika i liczne przedmioty codziennego użytku.

"Naszym zamierzeniem było pokazanie nie tylko serii reprezentatywnych zabytków z poszczególnych odcinków czasu, ale również uzmysłowienie ogromu pracy włożonej w badania, ich dokumentację, inwentaryzację, a później także w naukowe opracowanie pozyskanych zbiorów, stąd liczne plansze ilustrujące wykopaliska lub informujące o rozmaitych działaniach podejmowanych w trakcie badań i po ich zakończeniu, np. konserwacji i rekonstrukcji zabytków" - zauważyła Podgórska-Czopek.

Wystawa potrwa do końca roku.(PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2011-10-06 15:36:16
Komentarze
 
Polityka Prywatności