Mutacja w genie, który reguluje produkcję ważnych związków tłuszczowych, powoduje zaburzenia we wzroście włosów oraz przedwczesne łysienie - wykazały badania rosyjsko-amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie tygodnika "Science".
Naukowcy z Rosji i USA pod kierunkiem Anastazji Kazancewej dokonali swojego odkrycia po wykonaniu badań genetycznych wśród 350 tys. osób z dwóch republik Federacji Rosyjskiej położonych nad środkową Wołgą - Czuwasji i Mari Eł. Badani należeli do dwóch grup etnicznych - Czuwaszy i Maryjczyków.
Wśród badanych osób znaleźli się członkowie 50 rodzin dotkniętych dziedzicznym zaburzeniem we wzroście włosów i przedwczesnym łysieniem.
Okazało się, że schorzenie to dotyczyło osób posiadających dwie zmutowane wersje genu LIPH. Jest on aktywny w mieszkach włosowych i koduje enzym z grupy fosfolipaz, nazywany lipazą H. Enzym ten reguluje syntezę bioaktywnych związków tłuszczowych, takich jak kwas lizofosfatydowy (LPA), który pośredniczy w tak ważnych procesach, jak podziały, migracja i różnicowanie się komórek.
Posiadacze dwóch zmutowanych wersji LIPH byli ogólnie zdrowi, ale już od urodzenia obserwowano u nich opóźnienie i zahamowanie wzrostu owłosienia na głowie i całym ciele. W rezultacie włosy były rzadkie, bardzo delikatne i krótkie. Przedwczesne wypadanie włosów u tych osób zaczynało się wcześnie (sporadycznie nawet w dzieciństwie) i postępowało wraz z wiekiem. Badania próbek tkanek wykazały nieprawidłowości w budowie mieszków włosowych.
Zdaniem autorów najnowszej pracy, wyniki tych badań wskazują, że lipaza H bierze udział we rozwoju i wzroście owłosienia. Jak spekulują, mutacje w genie LIPH mogą prowadzić do niedoborów kwasu lizofosfatydowego w mieszkach. To z kolei może hamować podziały i różnicowanie się komórek, z których powstają włosy.
Badacze liczą, że ich odkrycie pomoże w opracowaniu nowych środków regulujących wzrost włosów i hamujących łysienie. Na razie nie wiadomo jednak, czy mutacje w LIPH mają związek również z postaciami łysienia bardziej powszechnymi w ogólnej populacji. (PAP)