Australijski Senat przyjął projekt prawa, zezwalającego na produkowanie - metodą klonowania - ludzkich embrionów dla celów terapeutycznych. Projekt nowego prawa został przesłany do izby niższej australijskiego parlamentu, która - jak zapowiadają obserwatorzy - z pewnością także zaaprobuje nowe prawo.
W Senacie Australii za nowym prawem opowiedziało się 34 senatorów - 32 było przeciwnych.
Nowe prawo zezwala na wykorzystywanie "w celach terapeutycznych" uzyskanych drogą klonowania ludzkich zarodkowych komórek macierzystych lub embrionów ludzkich. Zdaniem naukowców pobrane ze sklonowanych embrionów komórki macierzyste mogą pomóc w leczeniu takich chorób jak cukrzyca, nowotwory czy choroba Alzheimera.
Obowiązujące do tej pory australijskie prawo zezwalało na wykorzystywanie w takich celach embrionów "nadprogramowych" - pozostałych w programach zapłodnienia in vitro. Nowa ustawa, której projekt przyjął Senat, zezwala na użycie pozyskanych drogą klonowania ludzkich embrionów, pod warunkiem jednak że nie będą mogły być one implantowane w ciele kobiety w celach reprodukcyjnych, a także - że obligatoryjnie będą niszczone w ciągu 14 dni.
Proszony o skomentowanie decyzji Senatu, premier Australii John Howard oświadczył, że nie jest w stanie zająć stanowiska w tej kontrowersyjnej sprawie, gdzie, jak podkreślił, w grę wchodzi z jednej strony koncepcja życia ludzkiego a z drugiej - leczenie ciężko chorych ludzi. (PAP)