Polsko-brytyjskie forum genetyki molekularnej

Dział: Genetyka

Plany rozwoju Krajowego Biobanku i proces legislacji genetycznych testów molekularnych w Polsce - to główne zagadnienia polsko- brytyjskiego forum genetyki molekularnej, które we wtorek (2 czerwca) rozpocznie się w Warszawie. Podczas dwudniowego spotkania odbędą się warsztaty z biobankowania i konferencja dotycząca uregulowania zasad działalności laboratoriów molekularnych

Organizatorami forum są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ambasada Brytyjska. Forum poprzedzą spotkania naukowców z obydwu krajów.

"Aktywny udział Ambasady w organizacji forum wynika z faktu, że kraj ten ma bogate doświadczenia w biobankowaniu i legislacji molekularnych badań genetycznych. Jednym z głównych brytyjskich projektów jest +UK Biobank+. Jest to biobank populacyjny, w którym przechowuje się 500 tysięcy próbek materiału ludzkiego"- wyjaśnia Paul Fox, zastępca Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce.

Biobank to zbiór materiału biologicznego - DNA, tkanek, komórek i krwi oraz powiązanych z każdą próbką informacji medycznych, środowiskowych, wiadomości o stylu życia oraz danych z obserwacji klinicznych.

Jest on narzędziem badawczym, które ma zasadnicze znaczenie w pracach naukowych nad zależnością pomiędzy genami pacjent a określonymi schorzeniami. Z powstaniem biobanków wiąże się wiele nadziei. Zbiory danych genetycznych pozwolą na lepsze poznanie uwarunkowań genetycznych i środowiskowych chorób dziedzicznych, badanie ludzi pod kątem ich podatności na choroby i dostosowanie terapii do indywidualnych cech genetycznych pacjenta.

Rozwój biobanków niesie ze sobą jednak problemy natury etycznej, społecznej i prawnej, które wymagają odpowiednich rozwiązań w celu zagwarantowania innowacyjności badań, a także jednoczesnej ochrony pacjenta.

Jak informuje przedstawicielka Ambasady Brytyjskiej, Małgorzata Śmierzycka, te wszystkie problemy będą poruszone podczas forum, na którym przedstawiony zostanie także brytyjski model legislacyjny i etyczny. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w chwili, gdy Polska szykuje się do wstąpienia do "Pan European Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure" (BBMRI) - "Ogólnoeuropejskiej Infrastruktury Biobanków i Zasobów Biomolekularnych".

Projekt BBMRI dofinansowała Unia Europejska kwotą pięciu milionów euro. W skład Konsorcjum projektu wchodzi 52 uczestników oraz 150 partnerów stowarzyszonych z całej Europy.

Dzięki projektowi możliwe będzie powiązanie w sieć europejskich banków materiału biologicznego pochodzącego od człowieka, ułatwiony będzie również dostęp do nich. Projekt ułatwi rozwój infrastruktury badawczej w państwach członkowskich UE.

Śmierzycka dodaje, że zaplanowana w drugim dniu forum konferencja pt. "Uregulowanie zasad działalności laboratoriów molekularnych badań genetycznych" będzie dotyczyła szybkiego rozwoju molekularnych badań genetycznych i przyszłych prac MNiSW nad udokumentowaniem usług genetycznych w Polsce.(PAP)

data ostatniej modyfikacji: 2009-06-01 20:51:45
Komentarze
 
Polityka Prywatności