Jak dostać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to szansa na szybki przypływ gotówki, którą można wykorzystać na wybrany przez siebie cel. Jak dostać kredyt gotówkowy? O czym warto pamiętać?

Co to kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to często wybierana forma kredytowania. Na czym polega? Po złożeniu i spełnieniu wszystkich wymogów oraz formalności kredytobiorca ma szansę otrzymać dodatkową gotówkę. Kredyt gotówkowy jest przyznawany na określony czas, a także określają go ścisłe warunki. Bank nie będzie rozliczał klienta z wydatków, na które przeznaczono pożyczkę tak jak w przypadku np. kredytu hipotecznego. Aby uzyskać kredyt gotówkowy, trzeba złożyć wniosek w oddziale instytucji. Jak to wygląda?

Co bank sprawdza przy kredycie gotówkowym?

Po wypełnieniu wniosku bank rozpoczyna analizę zdolności kredytowej. Następnie przygląda się dokumentowi, a jeśli jest on dobrze wypełniony i nie ma w nim błędów, zdecydowanie ułatwia to sam proces. Kolejno placówka sprawdza również wydatki i przychody. Ma to znaczenie, gdy chodzi o możliwość regularnego spłacania zadłużenia przez kredytobiorcę.

Do złożenia wniosku i ewentualnego uzyskania kredytu potrzebne będą m.in. zaświadczenie o zarobkach i dowód osobisty.

Jak dostać kredyt gotówkowy?

Kto jest w stanie ubiegać się o kredyt? Jakie warunki trzeba spełnić? Każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i posiada udokumentowane przychody, może starać się o pożyczkę. Wpisuje się w to umowa o pracę, umowa-zlecenie, prowadzenie własnej działalności, a także renta, emerytura czy przyznawane zasiłki. Następnie należy wypełnić wniosek o kredyt gotówkowy. Da się to zrobić:

 • telefonicznie, kontaktując się z wybranym oddziałem,

 • poprzez złożenie wniosku online – wiąże się przede wszystkim z wygodą i można to zrobić bez wychodzenia z domu,

 • na miejscu, udając się do placówki banku. Tam przechodzi się przez wymaganą procedurę.

Później następuje ocena zdolności kredytowej klientów. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego, jaki może uzyskać osoba starająca się o pożyczkę, zależy właśnie od niej.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Co to jest zdolność kredytowa? To ważna informacja dla banku, jak i dla osoby, która stara się o uzyskanie kredytu. Dzięki temu wiadomo, czy osoba wnioskująca o pożyczkę ma możliwość jej regularnej spłaty, a także, o jaką maksymalną kwotę kredytu może się starać. Zdolność kredytowa zależy w głównej mierze od:

 • Miesięcznych przychodów osoby zainteresowanej kredytem. Im wyższe, tym większa szansa otrzymania większej kwoty pożyczki.

 • Wydatków klienta – jeśli nie są one większe do przychodów i nie zabierają znacznej części budżetu, również jest to lepsza szansa na uzyskanie danej sumy, a tym samym polepsza się zdolność kredytowa

 • Regularnych opłat w przeszłości – jeśli wcześniej wnioskodawca posiadał inne produkty bankowe, które spłacał w terminie, jego zdolność kredytowa wygląda zdecydowanie lepiej.

 • Braku zaległości i wielu różnych kredytów.

Jak zwiększyć zdolności kredytowe?

Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, a tym samym poprawić szansę na uzyskanie kredytu w przyszłości, warto przede wszystkim spłacać zobowiązania w terminie. Poza tym nie zaleca się zawierać zbyt wielu pożyczek jednocześnie, bo przez to bank nie ma pewności, czy kolejna pożyczka jeszcze bardziej nie obciąży klienta, który nie będzie mógł spłacać jej w określonym czasie.

Należy zastanowić się, szczególnie w przypadku kredytów na duże kwoty, czy nie lepiej byłoby wziąć takiego zobowiązania razem z zaufaną osobą – partnerem, rodzicem albo rodzeństwem. Dzięki temu zwiększa się wiarygodność kredytobiorcy i jest wyższa szansa otrzymania kredytu.

Sposób spłacania, czyli wybór rat ma znaczenie. Bank przychylniej spojrzy na wniosek, który zawiera raty stałe, a nie te zmniejszające się z każdą wpłatą. Dlaczego? Raty malejące są kuszące, jednak ich początkowe spłacanie może wiązać się z ryzykiem.

Warto również sprawdzić swoją historię kredytową w BIK. Co to takiego? To Biuro Informacji Kredytowej, gdzie znajdują się informacje na temat wszystkich pożyczek i kredytów pobieranych przez klienta. Czasem może się okazać, ze w BIK-u pojawi się jakiś błąd lub informacje nie zostały zaktualizowane. Dzięki szybkiej reakcji da się skorygować błąd i zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oferty banku?

Kiedy decyzja o zaciągnięciu kredytu została podjęta, najlepiej przejrzeć dostępne oferty, aby wybrać dogodną dla siebie propozycję. Na co warto zwrócić uwagę? Są to:

 • RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania;

 • okres kredytowania;

 • prowizja dla banku;

 • oprocentowanie;

 • miesięczna wysokość rat;

 • całkowita koszt kredytu.

Inną opcją jest korzystanie z porównywarek i rankingów dostępnych w internecie. Dzięki temu jeszcze przed wizytą w placówce, a także przed wnioskowaniem o kredyt da się sprawdzić dostępne na rynku opcje. Niektóre z porównywarek pośredniczą z bankiem, dzięki czemu można od razu złożyć wniosek. 

Plusy i minusy kredytów gotówkowych

Kredyt gotówkowy to jeden z najczęściej zaciąganych kredytów. Jest stosunkowo łatwo dostępny, nie potrzeba wielu formalności do jego uzyskania, a pieniądze są szybko zasilają konto kredytobiorcy – w przypadku składania wniosku online pieniądze mogą pojawić się na nim nawet w ciągu kilkunastu minut. Co najważniejsze, kredyt można wykorzystać na dowolny cel – czy to remont mieszkania, kupno samochodu lub cokolwiek innego. Nie trzeba również udowadniać bankowi, na co zostały wydane pieniądze.

Warto jednak pamiętać o tym, że kredyt gotówkowy to kolejne zobowiązanie finansowe, które należy regularnie spłacać. Brak systematycznych wpłat grozi rozwiązaniem umowy, odsetkami, a nawet sprawą w sądzie.

Decyzja kredytowa i możliwość spłaty zobowiązań to jedne z ważniejszych czynników, nad którymi zaleca się zastanowić przed podjęciem decyzji o pożyczce.data ostatniej modyfikacji: 2023-06-20 11:45:39

źródło: MNiSW
 
Polityka Prywatności