Apartament inwestycyjny – co to jest?

Apartament inwestycyjny to rodzaj nieruchomości, który jest przeznaczony do celów inwestycyjnych, czyli ma na celu generowanie przychodów z wynajmu. Są to zazwyczaj nowe mieszkania, zlokalizowane w atrakcyjnych dzielnicach miasta lub w popularnych kurortach turystycznych. Często są one wyposażone w niezbędne udogodnienia i infrastrukturę, takie jak basen, siłownia, sauna itp. Zakup apartamentu inwestycyjnego jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które chcą inwestować w nieruchomości, ale nie mają czasu lub chęci na zarządzanie nimi na co dzień.

Korzyści z zakupu apartamentów inwestycyjnych

Zakup apartamentu inwestycyjnego może przynieść wiele korzyści, w tym:

 1. Generowanie przychodów z wynajmu: Apartament inwestycyjny pozwala na generowanie przychodów z wynajmu, co jest jednym z głównych celów inwestycyjnych. W zależności od lokalizacji, apartament może być wynajmowany przez cały rok lub tylko w okresie wakacyjnym, co pozwala na uzyskanie stałych dochodów.

 2. Wzrost wartości nieruchomości: Wiele inwestycji w nieruchomości pozwala na wzrost wartości nieruchomości z czasem. Zakup apartamentu inwestycyjnego w atrakcyjnej lokalizacji może przynieść zysk związany z wzrostem wartości nieruchomości.

 3. Możliwość wykorzystania w przyszłości: Apartament inwestycyjny może być również wykorzystany jako miejsce wypoczynku lub jako lokalizacja docelowa dla emerytury.

 4. Możliwość zarządzania z dala od miejsca zamieszkania: Zakup apartamentu inwestycyjnego pozwala na inwestowanie w nieruchomości bez konieczności zarządzania nim na co dzień, co jest szczególnie przydatne dla osób, które mieszkają z dala od miejsca zakupu nieruchomości.

 5. Możliwość skorzystania z różnych form finansowania: Zakup apartamentu inwestycyjnego może być sfinansowany z wykorzystaniem różnych form finansowania, takich jak kredyt hipoteczny, pożyczka lub inwestycja w ramach programów inwestycyjnych.

 6. Możliwość skorzystania z ulg podatkowych: W przypadku wynajmu mieszkania, właściciel może skorzystać z ulg podatkowych, takich jak odliczenie od dochodu kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości, takich jak koszty remontów, opłaty za media itp. Możliwe jest także odliczenie od podatku odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup nieruchomości.

 7. Możliwość skorzystania z usług zarządcy nieruchomości: Przy zakupie apartamentu inwestycyjnego, możliwe jest skorzystanie z usług profesjonalnego zarządcy nieruchomości, który zajmie się wynajmem i utrzymaniem nieruchomości, co pozwala na zwiększenie wygody i bezpieczeństwa inwestycji.

Apartamenty inwestycyjne – czy mają jakieś wady?

Jak każda forma inwestycji, także zakup apartamentów inwestycyjnych może wiązać się z pewnymi wadami. Oto kilka z nich:

 1. Ryzyko braku najemców: W przypadku, gdy apartament pozostaje bez najemców, właściciel nie jest w stanie generować przychodów z wynajmu, co może prowadzić do problemów finansowych.

 2. Koszty utrzymania: Apartamenty inwestycyjne wymagają regularnej konserwacji i remontów, co wiąże się z kosztami. W przypadku, gdy nie ma najemców, te koszty muszą być ponoszone przez właściciela.

 3. Zmienność cen nieruchomości: Rynki nieruchomości są podatne na zmiany cen, co oznacza, że zakup apartamentu inwestycyjnego może wiązać się z ryzykiem straty na wartości nieruchomości.

 4. Zmiana przepisów prawnych: Zmiana przepisów prawnych dotyczących nieruchomości może mieć wpływ na rynek nieruchomości i na kondycję finansową inwestycji.

 5. Zależność od rynku turystycznego: Apartamenty inwestycyjne zlokalizowane w popularnych kurortach turystycznych są szczególnie podatne na zmiany w rynku turystycznym, co może mieć wpływ na przychody z wynajmu.

 6. Zależność od kondycji gospodarczej kraju: Inwestycje w nieruchomości, takie jak apartamenty inwestycyjne, są zależne od kondycji gospodarczej kraju, co oznacza, że zmiana sytuacji gospodarczej może mieć wpływ na rynek nieruchomości i na kondycję finansową inwestycji.

Apartamenty inwestycyjne czy mieszkanie na wynajem?

Decyzja o inwestycji w nieruchomości może być trudna, ponieważ istnieje wiele opcji do wyboru. Jednym z ważniejszych dylematów jest wybór między apartamentami inwestycyjnymi a mieszkaniami na wynajem. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest dokładne rozważenie każdego z nich.

Apartamenty inwestycyjne to nowe mieszkania, zlokalizowane w atrakcyjnych dzielnicach miasta lub w popularnych kurortach turystycznych. Często są one wyposażone w niezbędne udogodnienia i infrastrukturę, takie jak basen, siłownia, sauna itp. Zakup apartamentu inwestycyjnego pozwala na generowanie przychodów z wynajmu, a także na wzrost wartości nieruchomości z czasem.

Mieszkania na wynajem to z kolei mieszkania, które już istnieją, i mogą być różnego rodzaju (od nowych po stare). Są one wynajmowane na dłuższy okres czasu, co pozwala na generowanie przychodów z wynajmu. Inwestycja w mieszkanie na wynajem jest bardziej elastyczna, ponieważ pozwala na wybór lokalizacji i ceny, co może być korzystne dla inwestorów poszukujących bardziej przystępnej cenowo opcji.

Ostatecznie, decyzja o inwestycji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Obie opcje mogą przynieść korzyści finansowe, ale ważne jest dokładne przeanalizowanie ryzyka i kosztów związanych z każdą z opcji przed podjęciem decyzji.

Czy warto inwestować w apartamenty inwestycyjne?

Inwestowanie w nieruchomości, w tym w apartamenty inwestycyjne, jest jedną z popularniejszych form inwestycji, która pozwala na generowanie przychodów z wynajmu oraz na wzrost wartości nieruchomości z czasem. Nie oznacza to jednak, że jest to odpowiedni wybór dla każdego inwestora. Przed podjęciem decyzji o zakupie apartamentu inwestycyjnego, należy dokładnie przeanalizować swoje cele inwestycyjne, budżet oraz poziom tolerancji ryzyka.

Zaletą inwestowania w apartamenty inwestycyjne jest możliwość generowania przychodów z wynajmu oraz wzrost wartości nieruchomości z czasem. Zwłaszcza te apartamenty zlokalizowane w atrakcyjnych dzielnicach miasta lub w popularnych kurortach turystycznych mogą być wynajmowane przez cały rok lub tylko w okresie wakacyjnym (nawet nieco drożej niż standardowe nieruchomości, ze względu na środowisko), co pozwala na uzyskanie stałych dochodów. Ponadto, zakup apartamentu inwestycyjnego pozwala na wykorzystanie go jako miejsce wypoczynku lub jako lokalizację docelową dla emerytury.


data ostatniej modyfikacji: 2023-01-27 12:06:35

źródło: MNiSW
 
Polityka Prywatności