Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podała, że start obserwatorium Gaia został przełożony na późniejszy termin. Powodem jest wykrycie usterki na innym satelicie, która posiada takie same elementy, jak Gaia.
Za niecały miesiąc, 20 listopada, z kosmodromu Kourou zostanie wyniesione w kosmos obserwatorium Gaia, które posłuży astronomom do wykonania wielkiego przeglądu gwiazd w Drodze Mlecznej, podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Na tarczy Słońca znów rozbudowało się kilka grup plam, dzięki czemu liczba Wolfa, opisująca aktywność naszej dziennej gwiazdy, osiągnęła bardzo wysoki poziom 179 - informuje serwis SpaceWeather.com.
Osoby interesujące się grafiką mają niepowtarzalną okazję wysłać swoją pracę... w kosmos. Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) przy Politechnice Warszawskiej (PW) zorganizowało konkurs na logo dla satelity PW-Sat2.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA przywróciła działanie swojej głównej witryny internetowej, nieczynnej od początku października z powodu problemów z uchwalaniem amerykańskiego budżetu.
Zaledwie jedna dziesiąta odcisków dłoni pozostawionych na ścianach jaskiń w Hiszpanii i Francji to dzieło dorosłych mężczyzn, a 15 proc. - nastoletnich chłopców. Trzy czwarte odcisków należało do kobiet - czytamy w "American Antiquity".
W latach 1901-2012 Nagrody Nobla z fizyki przyznano 106 badaczom, w tym zaledwie dwóm kobietom. Jedną z nich była Maria Skłodowska-Curie.
O wstrzymaniu do odwołania pracy amerykańskich radioteleskopów poinformowało na swojej stronie internetowej National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Problemy są skutkiem nieprzyjęcia przez Kongres USA nowej ustawy budżetowej.
Od kilku dni internauci wchodzący na witrynę internetową NASA mogą przeczytać komunikat o jej wyłączeniu z powodu braku funduszy.
Olbrzymia ściana oderwała się od góry w masywie Sorapis we włoskich Dolomitach. Do tego spektakularnego wydarzenia geologicznego doszło na wysokości ponad 3 tysięcy metrów nad poziomem morza. Przyczyny runięcia ściany nie są znane.
Niektóre części mózgu mogą wciąż działać, gdy badanie EEG nie wykazuje aktywności elektrycznej - informuje „New Scientist”.
Dzięki tunelowi aerodynamicznemu udało się ustalić, jak latał upierzony dinozaur mikroraptor – informuje serwis Science Daily.
Liczba haseł w polskojęzycznej Wikipedii przekroczyła milion. Polską wersję tej encyklopedii, którą może edytować każdy, odwiedza miesięcznie 10 mln użytkowników, dzięki czemu to jedna z 10 najbardziej popularnych witryn w Polsce.
Nowa linia ubrań o nazwie Lueme dzięki wszytym w materiał małym i elastycznym diodom LED może przy pomocy aplikacji na smartfona na życzenie właściciela zmieniać kolor – informuje New Scientist.
Chorobotwórczy pierwotniak Toxoplasma gondii w podstępny sposób "wyłącza" u myszy mechanizm, dzięki któremu gryzonie trzymają się z dala od swoich największych wrogów - informuje pismo "PLOS ONE".
Kto uważa, że matematyka jest nudna i oderwana od rzeczywistości, powinien przeczytać książkę „Matematyka i… już”. To jedna z najlepszych książek na temat królowej nauk, jakie ostatnio się ukazały. Publikacja od poniedziałku jest dostępna w księgarniach.
Nawet jeśli uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i wyhamować ocieplenie - to i tak niemal pół miliarda mieszkańców Ziemi odczuje poważny brak słodkiej wody - wynika z nowych analiz przedstawionych w "Environmental Research Letters".
Na brytyjskiej farmie w Essex krowy zostały podłączone do internetu, aby można było na bieżąco śledzić ich stan zdrowia – informuje serwis „BBC News”.
Jady pająków są zazwyczaj toksyczne, kiedy wstrzykuje się je do ciała ofiary, ale jad ptasznika australijskiego może zabijać drapieżne owady nawet wtedy, gdy przyjmą go drogą pokarmową. Przyczyną jest nowo odkryte przez australijskich naukowców białko.
Niektóre rodzaje kamuflażu w przyrodzie są bardziej zdradliwe, niż inne. Mimo wizualnej skuteczności drapieżniki szybko uczą się je demaskować - czytamy w "PLOS ONE".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności