Ciekawostki naukowe

Najsilniejsze wiatry nie tylko unoszą w powietrze samochody i domy, ale mogą prowadzić do rozpadu państw.
U wybrzeża hawajskiej wyspy Maui rekin zaatakował 57-letniego Amerykanina, który łowił ryby z niewielkiej łódki. Jak poinformowała we wtorek stacja telewizyjna CNN, ofiara zmarła na skutek wykrwawienia.
Amerykańska agencja rządowa zajmująca się zaawansowanymi projektami wywiadowczymi ogłosiła konkurs dla amerykańskich badaczy, w którym poszukuje się sposobu na całkowitą zmianę podejścia do komputerowej identyfikacji ludzi – informuje New Scientist.
Gromadzące anatomiczne osobliwości słynne Mutter Museum z Filadelfii proponuje „adopcję” czaszek ze swojej kolekcji – informuje strona internetowa muzeum.
Polskie Towarzystwo Nukleoniczne (PTN) i Francuskie Towarzystwo Energii Jądrowej (SFEN) podpisały we czwartek 28 listopada 2013 porozumienie o współpracy w dziedzinie techniki nuklearnej.
System sztucznej inteligencji, który zastąpi osobisty kontakt z nauczycielem podczas uczestnictwa w masowych kursach internetowych, opracowali badacze z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii – informuje New Scientist.
Wulkan Sinabung na Sumatrze wyrzucił w poniedziałek wielką chmurę pyłu na wysokość około 3 tysięcy metrów. Wulkan przebudził się w sierpniu 2010 roku, po prawie 400 latach.
Najświeższe informacje o 16 projektach popularyzujących naukę realizowanych w ramach ministerialnego programu "Ścieżki Kopernika" można znaleźć na uruchomionej w czwartek stronie www.sciezkikopernika.pl.
Mężczyźni zazwyczaj mają większe nosy niż kobiety, ponieważ potrzebują więcej tlenu, by zapewnić mięśniom energię - informuje "American Journal of Physical Anthropology".
Główną Nagrodę Jury, 19 złotych medali z wyróżnieniem i cztery medale w kategorii „Młody wynalazca” zdobyli wynalazcy z Polski podczas 62. Światowych Targów „Brussels Innova 2013" w Brukseli.
Pojazd, który łączy cechy samolotu, sterowca, helikoptera I poduszkowca, ma być zdolny do startu i lądowania na bardzo krótkim pasie i powinien się sprawdzić na obszarach dotkniętych klęską żywiołową - informuje „New Scientist”.
Wypas owiec na wałach przeciwpowodziowych może dobrze wpływać na stan tych obiektów – to pierwsze wnioski z programu badawczego rozpoczętego w tym roku przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach wraz z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.
Umieszczenie w sieci kanalizacyjnej sieci czujników może pozwolić na wykrywanie domów, w których produkuje się materiały wybuchowe bądź narkotyki – informuje New Scientist. Na razie prototypy urządzeń przeszły testy laboratoryjne.
Naukowcom udało się lepiej zrozumieć związek ruchów ogona z nastrojem psa – informuje pismo „Current Biology”.
Węże potrafią kontrolować przepływ krwi pomiędzy okiem a zakrywającą je przezroczystą łuską – informuje „Journal of Experimental Biology”.
Grzyb Morchella crassipes zachowuje się jak Baba Jaga z baśni o Jasiu i Małgosi. Najpierw karmi bakterie, a potem je zjada – informuje „New Scientist”.
O tym, czy komórki nowotworu bywają "nieśmiertelne" i czy mechanizm śmierci w naszych komórkach jest nam niezbędny do życia, mówi w rozmowie z PAP noblistka z 2009 r. z zakresu medycyny i fizjologii, prof. Carol Greider.
Kiedy lód morski w Arktyce topnieje, dalej niż zwykle na południe przesuwa się prąd strumieniowy, a lata w Europie północno zachodniej stają się bardziej deszczowe, co dało się odczuć w latach 2007 do 2012 - czytamy w "Environmental Research Letters".
Mniszek lekarski, jak sama nazwa wskazuje, służy poprawie zdrowia. Okazuje się jednak, że nie tylko. Jest także znakomitym i – co najważniejsze – przyjaznym środowisku surowcem do produkcji... gumy na opony.
Niewielkie ilości złota zawarte w liściach drzew wskazują na złoża tego metalu - informuje "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności