Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Rozmaite wirtualne kryptowaluty pojawiają się jak grzyby po deszczu, choć najpopularniejszą z nich – Bitcoin – zachwiało załamanie największej operującej nią giełdy Mt.Gox. Do najnowszych tego typu walut należy Riecoin, zaprojektowana tak, by „kopiący” wirtualne pieniądze znajdywali przy okazji skupiska kolejnych liczb pierwszych.
Wykopaliska w Jaskini Biśnik dostarczyły niezwykle bogatego materiału archeologicznego i paleontologicznego. Analiza szczątków prowadzona przez pracowników z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego pozwoliła na zidentyfikowanie ponad 100 gatunków ssaków, w tym potwierdziła obecność trzech wielkich kotów z rodzaju Panthera: jaguara, lamparta i lwa plejstoceńskiego. W przypadku dwóch pierwszych gatunków są to pierwsze i jak do tej pory jedyne stwierdzenia tych zwierząt na obszarze Polski.
W głębokich warstwach skorupy ziemskiej może być więcej wody niż we wszystkich oceanach. Naukowcy z University of Liverpool wykazali, że głębokomorskie strefy uskoków mogą transportować znaczne ilości wody z oceanów do górnego płaszcza Ziemi.
Odebranie darmowych uprawnień do emisji CO2 w wyniku rewizji listy branż, które z tego korzystają może doprowadzić do przenoszenia energochłonnych gałęzi przemysłu do państw spoza UE. Czy taka polityka UE nie doprowadzi dodatkowo do wzrostu bezrobocia?
Wystawienie skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a przez to wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia ataku serca i wylewu.
Astronomom z projektu BOSS udało się wyznaczyć odległości do bardzo odległych galaktyk z dokładnością sięgającą 1 procenta. Wyniki zaprezentowano podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, która odbywa się w Waszyngtonie.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) będzie działać co najmniej cztery lata dłużej, niż zakładano, czyli do roku 2024. Stacja może posłużyć jako baza podczas przygotowań do przyszłej, załogowej misji na Marsa - czytamy na stronie NASA.
Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, na szczytach wysokich budynków należy umieścić spryskiwacze, po czym rozpylać z nich wodę, jakbyśmy podlewali ogród. Chiński pomysł na oczyszczanie atmosfery miast opisano w "Environmental Chemistry Letters".
W sobotę o g. 13, Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147,1 milionów kilometrów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Nie to jest jednak przyczyną ciepłej dotychczas zimy.
Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, snem nie jest. O tym, jak działa organizm podczas hibernacji i dlaczego ssaki muszą budzić się w ciągu zimy, opowiada PAP dr Michał Wojciechowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Ptaki poradzą sobie nawet zimą bez dokarmiania. Jeśli jednak chcemy im pomagać, róbmy to systematycznie, aby w czasie mrozów nie narażać ich na niepotrzebną utratę energii.
Mieszkańcy Meksyku mogli wykorzystywać chili do produkcji pikantnych napojów już tysiące lat temu - informują naukowcy w PLOS ONE.
Umiarkowane spożycie alkoholu pobudza układ immunologiczny i pomaga w zwalczaniu infekcji – wynika z badań amerykańskich naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Vaccine”.
Nad „alkomatem”, który będzie w stanie wykryć bardzo wczesne objawy raka płuca, co znacznie zwiększy szanse na wyleczenie, pracuje zespół badaczy z Uniwersytetu Huddersfield (Wlk. Brytania). Informację o tym zamieszczono na portalu internetowym uczelni.
Diamenty w górach Antarktydy? Naukowcy mają na to mocne dowody. Na wschodzie kontynentu zidentyfikowali typ skał, które w innych częściach świata uznaje się za ważny sygnał obecności tych cennych kamieni - czytamy w "Nature Communications".
Atakujący owady grzyb Metarhizium anisopliae może pomóc w zwalczaniu komarów – informuje serwis „BBC News”. Niedogodnością jest jednak to, że trzeba by używać okresowo rozsiewanych zarodników grzyba. Nie można zaś wywołać epidemii wśród tych owadów.
Kamienny akumulator do magazynowania nadwyżek ciepła, jakie powstają podczas uprawy roślin w szklarniach i tunelach foliowych, opracowali naukowcy ze Skierniewic i Krakowa. Ich wynalazek daje nawet 30-procentowe oszczędności na ogrzewaniu.
Zmienianie ubarwienia nie wygląda może tak przerażająco jak np. obnażanie zębów, jednak samce kameleonów uciekają się do tego sposobu, aby odstraszyć rywali - wynika z nowego badania opisanego w magazynie "Biology Letters".
Występujący w skórze barwnik - melanina - może zostać wykorzystany do zasilania implantów – informuje pismo „PNAS”.
Długotrwałe medytacje wprowadzają zmiany w naszym organizmie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności