Medytacja zmienia ekspresję genów

Długotrwałe medytacje wprowadzają zmiany w naszym organizmie.

Po ośmiu godzinach medytacji w organizmie zachodzi szereg zmian biologicznych, w tym zmiana ekspresji niektórych genów - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Psychoneuroendocrinology".

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Francji badali wpływ ośmiogodzinnej medytacji, będącej częścią treningu uważności (mindfulness), na grupę osób posiadających już doświadczenie w medytacji. Grupa kontrolna zaangażowana była w tym czasie w czynności wykonywane w ciszy, jednak niezwiązane z medytacją.

Trening uważności (mindfulness) opiera się na wypracowywaniu świadomości ciała, uważnego oddychania i koncentracji na chwili obecnej. Jest on obecnie coraz częściej wykorzystywany w terapii dla osób z zaburzeniami psychicznymi i psychosomatycznymi.

Po sesji medytacji zauważono m.in. obniżenie ekspresji genów prozapalnych (jak RIPK2 i COX2), a także genów kodujących deacetylazę histonową (HDAC), która reguluje ekspresję innych genów.

Dzięki tym zmianom organizm szybciej regenerował się po stresującym doświadczeniu, jakim w przypadku uczestników było wygłoszenie przemówienia przed widownią lub kamerą. Efekt ten był widoczny tylko w grupie, która wcześniej medytowała.

"Zaobserwowane zmiany dotyczyły genów, które stanowią obecnie cel leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych" - mówi Perla Kaliman z Instytutu Badań Biomedycznych w Barcelonie.

"Ekspresja naszych genów jest dość dynamiczna, a te rezultaty sugerują, że może mieć na nią wpływ sam spokój naszego umysłu" - dodaje Richard J. Davidson z Uniwersytetu Wisconsin-Madison.

data ostatniej modyfikacji: 2013-12-09 10:34:30
Komentarze
 
Polityka Prywatności